Ismertette a jövő évi költségvetés részleteit.
Varga Mihály kedd délelőtt átadta a 2024-es költségvetés tervezetét Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének.
A pénzügyminiszter sajtótájékoztatóján elmondta, a tervezet egy védelmi költségvetés, amelynek összeállításában szerepet játszott a szomszédban zajló orosz-ukrán konfliktus. Hozzátette, a kormány egyik célja az eddig elért eredmények fenntartása.
Mint mondta, május 19-én már a Költségvetési Tanács elé került a dokumentum. A tanács ajánlások mellett támogatta a tervezetet, a kormány pedig megfontolta a KT javaslatait, és kiegészítette a dokumentumot.
A tárcavezető közölte, jövőre visszatérnek a fenntartható növekedési pályára, folytatják a gazdasági „felzárkózást”.
Megosztotta, hogy
6 százalék körüli inflációt
és 4 százalékos GDP-növekedést terveznek. Elmondása szerint az államháztartás hiánycélja 2,9 százalék.
A Rezsivédelmi Alap összege 1360 milliárd forint lesz, amely Vargáék szerint a családok, az állami szervek és a vállalatok energiakifizetéseit fogja segíteni. Az Európai Bizottság korábban javaslatot tett a rezsivédelmi intézkedések mérséklésére. Ezzel kapcsolatban a tárcavezető kifejtette, hogy a bizottságnak szerinte nincs jogosultsága az intézkedések kivezetésére.
A Honvédelmi Alap keretösszege 1310 millió lesz, a honvédelmi kiadások pedig meghaladják majd a GDP 2 százalékát. A migráció elleni védelemre jövőre 650 milliárdot szán a kormány – ismertette Varga.
Megmarad a 4 gyermeket nevelő édesanyák szja-mentessége, valamint a 25 év alattiak adómentessége. Családtámogatásra 3307 milliárd forint fog rendelkezésre állni – közölte a pénzügyminiszter.
A nyugdíjellátások összege 6542 milliárd forint lesz,
a 13. havi nyugdíjra 449 milliárdot szánnak,
valamint 20,5 milliárdra rúg majd a nyugdíjprémium kifizetések összege – mondta a tárcavezető.
Varga Mihály a béremelésekkel kapcsolatban úgy fogalmazott: a kormány mindent megtesz az uniós pénzek hazahozataláért.
Az extraprofitadóval kapcsolatban megosztotta: háború idején elvárható, hogy a jobban teljesítő ágazatok nagyobb mértékben járuljanak hozzá a kasszához. Elmondása szerint megkezdik az extraprofitadó kivezetését. Arról azonban nem szólt, hogy tavaly a kormány ígéretet tett az Európai Bizottságnak, hogy jövőre már nem élnek a különadókkal.
Kövér László ismertette, hogy a zárószavazás a tervezettel kapcsolatban július 7-én esedékes.
(portfolio.hu nyomán)