Épül az orbáni mélyállam.
A Fidesz és az amerikai republikánusok közötti kapcsolati háló kiépüléséről szóló cikkében a Foreign Policy (FP) arról írt, hogy Orbán Viktor dollármilliárdokat fektetett a soft power (puha elnyomás) stratégiájába, amivel az amerikai konzervatív gondolkodókat akarja megnyerni magának.
Az anyagot szemléző g7.hu az ügy háttereként megjegyezte, a magyar kormánypárt intenzíven építi kapcsolatait a republikánus holdudvarral. Májusban másodszor tartották Budapesten az amerikai CPAC dzsemboriját. Orbán Texasban is nagy ovációt kapott a republikánus közönségtől – emlékeztettek.
„Magyarország egy inkubátor, ahol a jövő konzervatív politikáját kísérletezik ki”
– idézték Orbán Viktor korábbi kijelentéseit saját „politikájával” kapcsolatban.
A magyar miniszterelnök úgy véli, a Fidesz kampányreceptje a bárhol a világon alkalmazható:
„No migration, no gender, no war”
– hangoztatta Orbán, jelezve, hogy elutasítják a bevándorlást, a társadalmi nem koncepcióját és azonnali „békét” akarnak Ukrajnában.
Az FP elemzése a Fidesz amerikai kapcsolatépítését taglalja részletesen, és arra is felhívták a figyelmet, hogy mely elemek működhetnek republikánus közegben a magyar kormányzó párt ideológiai eszközparkjából.
„Sok konzervatív kutató és író külföldről, akik az Orbán-kormány által alapított intézmények és alapítványok finanszírozásával töltöttek időt Magyarországon, a miniszterelnök hangos hívei lettek. A konzervatív amerikaiak Magyarországra zarándoklása persze nem véletlen, hanem kormánypolitika:
egy tudatos soft power stratégia – ami pontosan a tervek szerint működik”
– olvasható az elemzésben, amelyben több ismertebb amerikai szereplőt is megneveztek, akik kormányzati megbízást kaptak Orbánéktól.
- Rod Dreher: az ortodox hitre áttért író Louisanából „száműzetését tölti” Magyarországon. Ő javasolta Tucker Carlson felkérését. Most a Danube Institute kormányzati think tanknek dolgozik, konzervatív értelmiségieket győzköd a világban a budapesti „fejleményekről”.
- Gladden Pappin: A Mathias Corvinus Collegium (MCC) korábbi ösztöndíjasát áprilisban az átalakított Külügyi Intézet új elnökévé nevezték ki. Ő a magyar közmunkaprogramot és családpolitikát ajánlja az állami szociális programoktól egyébként távolságot tartó amerikai republikánusok figyelmébe.
- Frank Füredy: a magyar származású korábbi trockista szociológus a novemberben elindult MCC Brussels-t vezeti. Ő arról számolt be, hogy „egészen véletlenül” futott bele egy londoni kocsma előtt az ott italozgató Orbán Balázsba, majd Orbán politikai igazgatója fel is kérte őt a feladatra.
„Orbánnak intellektuális hegemóniára van szüksége
a társadalomban egy ilyen projekt hosszú távú sikeréhez”
– magyarázta Füredy, hogy miért van szükség az MCC-hez hasonló intézményekre.
Ugyanakkor kiemelték, hogy Dreher is „a balliberális túlsúly” ellen érvel, azonban a folyamatokat sokkal nyíltabban és őszintébben írja körül, mint azt egyébként az Orbán-kormány teszi. Dreher szerint
az orbáni építkezés egyfajta mélyállam létrehozására tett kísérlet.
A „mélyállam” egy olyan kormányzást jelent, amely potenciálisan titkos és jogosulatlan hatalmi hálózatokból áll, és amelyek az állam politikai vezetésétől függetlenül működnek saját céljaik elérésének érdekében.
„Azt hiszem, az Orbán-kormány azért is építi az összes ilyen intézményt, kormányzati alapokat és a kormány hatalmát használva fel,
mert tudja, hogy nem lesz örökké miniszterelnök.
A Fidesz nem lesz mindig kormányon. Azt akarja, hogy legyen egyfajta mélyállama, ami mindenképpen túléli, bárki is jön utána”
– mutatott rá Ron Dreher, aki szerint Orbántól a floridai kormányzó Ron DeSantis, Donald Trump elnökjelölti kihívója „tanulta” a legtöbbet Amerikában, aki egyébként buzgón hivatkozik is a fideszes hatalomtechnikai „receptekre”.
A cikkben kitértek arra is, hogy a DeSantis-szal való magyar kapcsolatépítés részben a magyar származású milliárdos Thomas Peterffy-n keresztül valósul meg. Amennyiben Orbán számításai helyesek, Trump és DeSantis győzelmével egyaránt nyerhet.