Bemutatták a tartalmát.
13 pontos, antiinflációs cselekvési tervet dolgozott ki árnyékkormány – jelentette be Molnár Csaba és Kálmán Olga a hétfői árnyékkormányinfón.
Az árnyékkormány adópolitikai javaslatai közé tartozik:
- a népegészségügyi termékadó kibővítésének visszavonása,
- az 5 százalékos energetikai áfakulcs bevezetése,
- a rendszerhasználati díjak befagyasztása,
- bizonyos alapvető élelmiszerek áfakulcsának 0 százalékra való csökkentése az év végéig.
Bérpolitikai javaslataik között említették az uniós minimálbér bevezetését. Molnár Csaba árnyék-kancelláriaminiszter hangsúlyozta, hogy ez
akár havi 50 ezer forintos pluszbevétel lehet egy magyar munkásnak.
A nyugdíjkorrekciós javaslatok között említették:
- a negyedéventi nyugdíjkorrekció bevezetését,
- 5 százalékos nyugdíjemelést januárig visszamenőleg.
Kiemelték: utóbbi jelenleg a törvény szerint járna.
Fontos célként említették többek között:
- a költségvetési bizalom helyreállítását,
- a jogállamiság helyreállítását,
- az Európai Ügyészséghez való csatlakozást,
- a rendszerszintű korrupció felszámolását,
- az igazságszolgáltatás függetlenségének helyreállítását,
- az euróbevezetés céldátumának kijelölését.
Az üzemanyagárakkal kapcsolatban az árnyékkormány politikusai hangsúlyozták, hogy az áfát a magánszemélyek esetében 5 százalékra kellene korlátozni. Hozzátették:
a jövedéki adót is csökkenteni kellene a benzin és a gázolaj esetében.
Molnár Csaba elmondta, a rendészet területén is vannak tisztázatlan kérdések, így például a nyugdíjkorhatár rendezéséről is gondoskodni. Kiemelte:
az árnyék-belügyminiszter, Mustó Géza már tárgyal a szakszervezetekkel a kérdés kapcsán.
Az illetményalap növelését is megcéloznák, valamint törvényben rögzítenék a rendészeti dolgozók szakmai előremenetelét, sőt az egészségügyi ellátásuk és lakhatási kérdéseik sem várhatnak tovább.
Orbán Viktorék pedagógusi státusztörvényéről úgy fogalmazott Molnár Csaba:
„Rossz, káros, javíthatatlan, ki kell dobni.„
Azt javasolja, hogy a jogtalanul elbocsátott pedagógusokat vegyék vissza a pozíciójukba, az illetményüket emeljék meg, a munkaidejüket pedig maximálják, sőt
a kormány már rengeteg túlórával tartozik nekik,
ezt is szükséges rendezni.
Molnár beszámolt arról, hogy az árnyékkormány javaslata szerint vissza kell állítani az iskolák önálló gazdasági státuszát, valamint a sztrájktörvény intézkedéseit is hatályon kívül kell helyezni.
Az árnyékkormány politikusai felidézték az Európai Bizottság javaslatát az európai médiaszabadságról szóló törvényről, ennek a javaslatnak a vitája most kerül napirendre az Európai Unió intézményein belül.
A tartalma jól mutatja a Magyarországon uralkodó állapotok elfogadhatatlanságát. Ilyen a szerkesztői függetlenség védelme, amely a magyar propagandasajtóban nem működik – jegyezte meg Molnár.
A javaslat említi a kémprogramok tiltását, Magyarországon azonban kifejezetten használt kémprogramokat a kormány a médiával szemben. A dokumentum részletezi a független közszolgálati média követelményeit, ennek a magyar állami média semmilyen ponton nem felel meg.
Az árnyékkormány elemezte az előterjesztést, amelynek szinte minden pontjával egyetértenek, ezért az árnyék-kancelláriaminiszter és a DK EP-képviselői közösen módosító javaslatokkal próbálják jobbá tenni a bizottság javaslatát.
Kálmán Olga, az árnyékkormány szóvivője elmondta:
a kormány a fővárost napi szinten akarja büntetni.
Ha Karácsony Gergely úgy dönt, hogy a szolidaritási adót nem tudják befizetni – amennyiben az adókötelezettség teljesítését csupán a budapestiek kárára tehetné meg –, akkor az árnyékkormány is helyes cselekedetként értékeli a főpolgármester döntését. Kálmán hozzátette: örülnének, ha Orbán nem büntetné az ellenzéki vezetéssel rendelkező városokat.
Gyurcsány Ferenc Egerben tett kijelentéséről, miszerint „az ellenzék összefogásra van ítélve”, úgy fogalmaztak:
„A Mi Hazánk nem tartozik ebbe a körbe, mert nem tartjuk demokratikus ellenzéki pártnak. Mindenki mással a Demokratikus Koalíció nyitott erre az összefogásra.”
Az előválasztásról úgy nyilatkoztak: szerintük hiba online előválasztást csinálni, ha a rendes előválasztáson csak személyesen lehet szavazni. Meglátásuk szerint a tárgyalásos megoldás vezetett sikerhez az önkormányzati választások kapcsán. Utóbbi vészesen közelít, és véleményük szerint a tárgyalásos modellt kellene alkalmazni a közeljövőben a személyi kérdések eldöntéséhez.
Ferenc pápa látogatásáról kijelentették, hogy a DK néhány képviselője jelen lesz a látogatáson, arról azonban nincs információ, hogy Gyurcsány Ferenc is részt vesz az eseményen.
A Megafon kérdésére Molnár Csaba hangsúlyozta: politikus ne lehessen a közmédia elnöke.
Orbán Viktor a fővárosi vezetést bünteti, de intézkedéseivel a budapesti lakosokon áll bosszút, a pénzelvonással elsősorban, hiszen az utcákat sem „a kistündér takarítja éjszakánként” – fogalmazott ironikusan Kálmán Olga a sajtó kérdésére, miszerint az fővárosi utcák koszossága, a dugók is Orbán hibájából erednek.
„Tehát minden, ami Magyarországon történik, Orbán Viktor hibája?”
– merült fel a kérdés a kormánypárti újságíróktól.
„Hát mondok magának egy újdonságot: igen!”
– reagált Kálmán Olga, majd hozzátette: többek között
a brutális inflációt, a megélhetési válságot, a hétszeres rezsiemelést
is a miniszterelnök az elmúlt 13 évben.
Videó:
(Demokratikus Koalíció/Facebook)