Ez gyorsan eszkalálódott.
„A magyar Országgyűlés által elfogadott friss törvényjavaslat, illetve benyújtásának módja meghatározó lehet a Magyarország által vállalt kötelezettségek teljesítése szempontjából”
– közölte az Európai Bizottság szóvivője a MOK működését átalakító jogszabály kapcsán a Népszava kérdésére.
A lap arról érdeklődött, hogy a testület véleménye szerint a villámgyorsan lezavart törvénymódosítás nem ellentétes-e azokkal az ígéretekkel, amelyeket az Orbán-kabinet tett az EU gazdaságélénkítési eszközéből megítélt források folyósításáért cserébe.
Emlékezetes, hogy az Orbán-kormány tavaly decemberben Brüsszelben vállalta, hogy javítani fogja a döntéshozatali folyamat minőségét és átláthatóságát hatékony szociális párbeszéd, az érdekelt felek bevonása, valamint rendszeres hatásvizsgálatok révén.
Orbánék kötelezték magukat, hogy az általuk kezdeményezett jogszabályok minimum 90 százalékát legalább egy minimális időtartamra nyilvános konzultációra bocsátják, vagy ha ezt elmulasztják, megfelelően megindokolják, hogy miért nem tartottak róla egyeztetéseket.
A kabinet azt is megígérte, hogy minden törvényjavaslat esetében hatásvizsgálatot készít. Számos egyéb mellett, ez is egy olyan vállalás, amelynek a teljesítésétől függ a nekünk járó mintegy 5,8 milliárd eurónyi támogatás kifizetése.
Mivel az EU helyreállítási alapjából részletekben lehet majd lehívni a pénzt, az Európai Bizottság minden egyes kifizetés előtt ellenőrzi, hogy az adott ország végrehajtotta-e időarányos vállalásait.
A szóvivő tájékoztatása szerint a társadalmi konzultációra és hatásvizsgálatra tett ígéret végrehajtását a nyolcból hat fizetési kérelem elbírálásakor vizsgálni fogják.
A MOK-kal kapcsolatos törvénymódosítás körüli szabálytalanságok már az első, 800 millió eurónyi részlet folyósítását megzavarhatják.