Egy egyszerű hiba következtében.
Egy Facebook-bejegyzésben értesítette a vendégeit egy budai reggeliző, hogy átmenetileg be kell zárniuk. Az ok nem a rezsinövelés, hanem a Nemzeti Adó- és Vámhivatal büntetése. Mint írják, egy ásványvizes palackot nem megfelelő áfa kulcsban ütöttek be
„a NAV által regisztrált pénztárgépbe, mellyel, – ha nem is szándékos módon – de 88 forint értékben megkárosítottuk a magyar költségvetést”.
A reggelizőt nem csak egyszer, de kétszer kapták rossz áfagyűjtő alkalmazásán – tájékoztatta az adóhatóság a vg.hu-t. A NAV tájékoztatása szerint a szóban forgó vállalkozás 2021 őszén egy ellenőrzéskor nem a megfelelő áfagyűjtőt használta, (27 százalék helyett 5 százalék), amelyért pénzbírságot szabtak ki és felhívta a figyelmét az áfagyűjtő helyes használatára.
Fél évvel ezelőtt egy újabb ellenőrzésen szintén fennakadt a cég, ismét az alacsonyabb áfakulcssal rögzítette az eladási árat a pénztárgépbe. Ezzel nemcsak a költségvetést károsították meg, hanem a tisztességes versenytársakhoz képest is jogtalan előnyhöz jutottak. Mivel 3 éven belül ez már a második mulasztása volt az adózónak – a hatályos jogszabályok szerint – a NAV üzletzárást alkalmaz a jogkövető magatartásra ösztönzés érdekében.
Miután a tejbár eredeti, bezáratásról szóló Facebook-posztját felkapta a közérdeklődés, egy újabb posztban tisztázták: nincs panaszuk az adóhatóság eljárásával kapcsolatban, a jogszabályi környezet rossz és életszerűtlen.
„A kiírással a célunk az volt, hogy tájékoztassuk a kedves vendégeinket, mi az oka, hogy zárva találják üzletünket. A Nemzeti Adó és Vámhivatal a jogszabályoknak megfelelően járt el velünk szemben és szankcionált. Véleményünk szerint a jogszabályi környezet, az, ami, aránytalanul túlzó és nem ad mérlegelési lehetőséget még a NAV-nak sem, az ilyen kivédhetetlen hibákkal szemben. Sajnos 3 áfa kulcs alkalmazása esetében, illetve a vendégek visszajelzése alapján, hogy
hol fogyasztja el
az adott terméket, a munkatárs helyes mérlegelésén múlik, hogy melyik áfa kulcsot választja. Ilyen esetben előfordul hiba”
– írta a tejbár.