Kétségbeejtő a helyzet az egészégügyben: Idén már több mint száz esetben állt le egy-egy kórházi osztály

Müller Cecíliáék megpróbálták eltitkolni.

Csak az elmúlt egy hónapban fél tucat olyan kórház került a hírlisták élére, amelyekben ilyen vagy olyan ellátás éppen nem működik.

A Népszava átnézte a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) kijelölő határozatait. Ezek azok a dokumentumok, amelyekben az országos tisztifőorvos utasítja az egyes szolgáltatókat a rendszerből éppen kieső szolgáltatások pótlására, azaz a helyettesítésre. A papírokból kiderült: idén legalább

150 esetben

kellett az NNK-nak beavatkoznia amiatt, mert valamelyik egészségügyi szolgáltató nem tudta ellátni a betegeit.

Ezek között vannak néhány órás, egy-két napos, illetve annál jóval hosszabb szolgáltatás kiesések is. A néhány órás „üzemszünet” főként fővárosi ügyeleti ellátókra jellemző. Például február 10-én a Honvédkórház reggel nyolctól kettőig azért nem fogadott intenzív ellátásra szorulókat és traumás sérülteket, mert fertőtlenítő takarítás zajlott éppen. (Hogy mit kellett takarítani – Covid-vírust, vagy esetleg ágyipoloskát irtottak – már nem derült ki az NNK dokumentumaiból.)

Vannak tartósabb ellátáshiányok: így a Zirci kórház szakrendelőjébe tavaly júniustól idén márciusig nem sikerült fül-orr-gégészt találni. Vagy például Ajkán az elmúlt két évben nem működött a gyermekgyógyászati és a tüdőgyógyászati ellátás. Ezért a rászorulóknak a mintegy

80-90 kilométernyire

lévő székesfehérvári, győri, szombathelyi, illetve zalaegerszegi kórházba kellett utazniuk diagnózisért, valamint kontroll vizsgálatra. Hasonló eseteket jelentettek Ózdról, Várpalotáról és Egerről is.

Ajka is erősen küzd a szakemberhiánnyal, ezért itt például június elsejétől jövő év végéig nem fogad beteget az endokrinológia, és július, augusztusban nem lesz onkológiai szakrendelésük a daganatos betegeknek.

Bár nyilvánvaló, hogy az ellátás megszervezésének a legnagyobb akadálya a szakdolgozó- és orvoshiány, a szüneteltetési határozatoknak csak egy kisebb része mondja ezt ki nyíltan. Az okok megjelölése rendkívül színes a dokumentumokban: van, ahol hibás liftre, aggregátor-próbára vagy járványfeladatokra hivatkoznak.

A határozatok áttekintésekor rögtön látszik, hogy tipikus hiányszakma a neurológusoké, a pszichiáterekké, de a nőgyógyászok és a neonotológusok is gyakran hiányoznak az állami ellátásából. Ugyanakkor szinte nincs olyan terület, amelyben a szakemberhiány ne akadályozná valahol a betegek ellátását.

(via Népszava)

Valódi Hírek