Nagy lehet a baj.
„Az biztos, hogy a költségvetéssel nagyon nagy gondok vannak”
— mondta a Klubrádió Megbeszéljük című műsorában László Csaba.
A Medgyessy-kormány korábbi pénzügyminisztere jelezte, az állampapírok kamatai 10 százalék fölé mentek 3 és 5 éves lejáratnál, míg 2 éve 1 százalék alatt volt ez az érték.
Példaként Silvio Berlusconi bukását hozta fel, aki Olaszország miniszterelnökeként szinte minden sze×botrányát és korrupciós ügyét képes volt megúszni, akkor volt kénytelen lemondani, amikor az olasz állampapírok elszálltak 2011-ben és megszorításokat kellett bevezetni.
László Csaba a jelenlegi magyar helyzetet még ennél is súlyosabbnak látja.
A rezsicsökkentéshez szerinte azért kellett hozzányúlni, mert a teljes mértékig állami tulajdonban lévő MVM szolgáltató becslése szerint (pontos adat erről nem érhető el) 2-3-4 milliárd forintos veszteséget termelt az utóbbi fél évben.
Ezt pedig az adófizetőknek kell megfizetniük.
Most az átlagfogyasztás fölötti fogyasztást fogják a lakosságra terhelni piaci áron.
„Hogy mi alapján számolják majd, azt nem lehet tudni. Az sem oldja meg, hogy az áremelkedéssel a kereslet is csökken, a fogyasztók várhatóan augusztustól nagyon meghúzzák a nadrágszíjat. Tehát akkora összeget ebből sem fog tudni kicsikarni a kormány.
Elindult a kapkodás, nem gondolták, és nem számolták végig rendesen”
— fogalmazott a volt pénzügyminiszter.
László Csaba úgy látja, még ugyan nem tartunk ott, ahol Venezuela vagy Argentína, az összeomlás előtt szerinte
még az is megtörténhet, hogy a magyar kormány visszatér az IMF-hez és az EU-hoz.
A kormány ezt érthetően igyekszik elkerülni, ezért is nyúl olyan „politikailag kényes” intézkedésekhez, mint a rezsicsökkentés, és a KATA szigorítása, amelyek ellenkezőjét sulykolták alig néhány hónapja.
Mindezek alapján nagyon súlyos problémáról lehet szó.