A „kisegzisztenciák” megnyugodhatnak.
Ebben az évben már nem nyúl a kormány a katához, de ha januártól változtatnak is a szabályokon, a „kisegzisztenciáknak”, fodrászoknak, kozmetikusoknak és más valóban egyéni vállalkozók számára biztosítják ezen adózási formát – derült ki a pénzügyminiszter nyilatkozatából.
A népszerű adózási formáról még tartanak az egyeztetések, az a kormány célja, hogy a kata előnyeit mindenképpen megőrizzék – magyarázta Varga Mihály a Kossuth Rádióban vasárnap arra a kérdésre, hogy befejeződött-e már az egyeztetés a kata esetleges változtatásáról.
Varga Mihály azt mondta, hogy
az úgynevezett „kisegzisztenciák”,
kisvállalkozók, akik valóban önmagukat tartják fönn – fodrász, kozmetikus, olyan egyéni vállalkozó, aki önmaga foglalkoztatója is -, az ő számukra továbbra is egy egyszerű és választható vállalkozói adózási lehetőség lesz a kata.
Varga Mihály azt hangsúlyozta, hogy a kata esetében „van idő” a módosításra, hiszen „ebben az évben nem kell, nem szabad hozzányúlni a rendszerhez”. De 2023 januárjától életbe kell léptetni azokat az új szabályokat, amelyek „az elmúlt években a katára rakódott visszaéléseket felszámolják” – mondta a pénzügyminiszter.
Korábban Gulyás Gergely a Kormányinfón az ATV katára vonatkozó kérdésére azt mondta: aki rendeltetésszerűen használja a katát, annak növekedhet a kedvezmény köre, de az adófajtát vissza akarják szorítani oda, ahova eredetileg szánták. Példaként említette, hogy adott esetben havi 1 millió forint helyett 1,5 milliós összeghatárig is lehetne katázni. De ez ügyben egyelőre gondolkodás zajlik – mondta három hete a Miniszterelnökséget vezető miniszter is a Kormányinfón.
A katás adózási formát 2013-ban vezették be, ami azóta is rendkívül népszerű:
az egymillió egyéni vállalkozóból ma már 450 ezren katáznak.
A rendszer lényege: évi 12 millió forintig legkevesebb 50 ezer forint adót és járulékot kell befizetni havonta, ez már biztosítotti jogviszonyt is jelent.
(via, atv.hu)