Azerbajdzsánban cirkuszolt Szijjártó Péter, miután a magyar kormány elgáncsolta a hatodik EU-s szankciós csomagot

Szerinte „a legfontosabb feladat a visszatérés a normalitáshoz”.

„Az azerbajdzsáni gáz fontos szerepet játszhatna Magyarország gázellátás biztonságában. Ehhez arra van szükség, hogy a szállítási útvonal kapacitásnövelését az Európai Unió támogassa. Kedves brüsszeli bürokraták, itt az idő cselekedni!” — írta közösségi oldalán Szijjártó Péter külügyminiszter csütörtökön, miután a magyar kormány a legutolsó pillanatban ismét blokkolta a közös EU-s megállapodást.

A magyar vétó nagy vihart kavart, Michael Gahler, az Európai Néppárt külügyi szóvivője kemény kritikát fogalmazott meg Orbán Viktorral szemben, amiért kiáll Kirill pátriárka orosz vallási vezető mellett. „Egy nap majd kiderül, az oroszok mivel zsarolják Orbánt, hogy együttműködjön velük” — írta a politikus, hozzátéve, ez szégyen a szabadságszerető Magyarország számára.

Szijjártó Péter a 27. Bakui Energia Fórumon arról számolt be, hogy ma a biztonságos energiaellátás a legfontosabb kérdés a nemzetközi politika napirendjén, a téma azonban szerinte „abszolút túlpolitizálttá és túlideologizálttá vált”.

A külügyminiszter szerint ennek fizikai és matematikai kérdésnek kellene lennie, a források és szállítási útvonalak, illetve a szükséglet kiszámítása tekintetében. „Ideológiai megfogalmazásokkal, nyilatkozatokkal a házakat fűteni nem lehet, főzni nem lehet, ideológiai nyilatkozatokkal nem lehet a gazdaságokat működtetni” – vélekedett.

Közölte, hogy szerinte a legfontosabb feladat

a visszatérés a normalitáshoz,

a pragmatizmushoz és a józan észhez ebben az ügyben.

Szijjártó Péter kiemelte: történelmi és földrajzi szempontok határozzák meg az energiaforrásokhoz való hozzáférést, a nemzeti energiamix megváltoztatásához pedig az infrastruktúra fejlesztésére, beruházásokra van szükség. Szerinte „a vita kizárólag arról szól, hogy hogyan szabaduljunk meg az orosz energiahordozóktól, arról nem zajlik pragmatikus párbeszéd, hogy miként pótoljuk azokat”.

Azt is kijelentette, hogy a kormány nem fog beleegyezni az orosz földgázimport bármiféle szankcionálásába, ugyanis hazánk a szükséglete mintegy 85 százalékát oroszországi forrásból fedezi, méghozzá nem „pusztán szórakozásból”, hanem a földrajzi és infrastrukturális adottságok miatt.

A miniszter szerint Magyarország egyértelműen elkötelezett a diverzifikáció, például a kaszpi-tengeri gáz esetleges bevonása mellett, de erre csak a kitermelés és a transzanatóliai csővezeték kapacitásának bővítése nyomán kerülhet sor, amihez komoly beruházások kellenek.

„Azerbajdzsán jó lehetőség, az azeri földgázt a jövőben majd számításba tudjuk venni, de ez csak akkor reális, ha a Kaszpi-térségből Európa középső felébe haladó szállítási útvonalakat fejleszteni fogják, ehhez európai uniós forrásokra, elköteleződésre és programokra van szükség”

— magyarázta.

A miniszter azt is mondta, hogy „ahelyett, hogy nyomást gyakorolnának az orosz energiaforrásoktól függő országokra, hogy szabaduljanak meg ettől, nekünk, az Európai Unióban arról kellene gondolkoznunk, hogy hogyan vonjunk be újabb forrásokat az energiamixünkbe”.

„Az nem elegendő Brüsszel részéről, ha csak azt mondják, hogy szabaduljunk meg az orosz energiahordozóktól, mert ha megszabadulunk tőlük, akkor mi lesz másnap? Hogyan fűtünk, hogyan főzünk, hogyan működtetjük a gazdaságunkat?” – tette fel a kérdéseit.

Szijjártó azt mondta,

a szavak és a tettek nincsenek összhangban,

s erre példaként a Nabucco és a Déli Áramlat gázvezeték ellehetetlenülését, a fekete-tengeri gázmezők kitermelésének csúszását hozta fel. Magyarország nem fogja feladni jelenlegi energiaellátási rendszerét, ha az megnövekedett árakat eredményezne az emberek számára, ugyanis ezek óriási kihatással vannak az életkörülményekre és a gazdaság versenyképességére — szögezte le az orosz Barátság érdemrenddel kitüntetett Orbán-párti külügyminiszter.

Szijjártó a 27. Bakui Energia Fórum alkalmával többek között az azeri, a bolgár, a kazah és a román energetikai miniszterrel, illetve az azeri állami olajvállalat első elnökhelyettesével tanácskozott.

(MTI / Szijjártó Péter/Facebook)

Kapcsolódó:

“Szégyellje magát!” — Páros lábbal szállt bele Orbánba a néppárti szóvivő

 

Valódi Hírek