Egy hónap alatt is jelentős a drágulás.
9,5 százalékos volt az infláció idén áprilisban
– tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal. Ennél nagyobb inflációt utoljára
2001 második negyedévében
láttunk Magyarországon.
A maginfláció, vagyis a gyorsan változó külső gazdasági hatások kiszűrésével készült mutató 10,3 százalékos (egy hónapja 9,1 százalékos volt). A nyugdíjas infláció, azaz az idősek fogyasztási szokásai szerint átsúlyozott mutató az előző havi 8,3 százalékosról 9,3 százalékosra nőtt – emlékezetes, a kormány épp április végén jelentette be, az eredetileg tervezett 5 helyett 8,9 százalékkal nőnek idén a nyugdíjak.
Ha nem az egy évvel korábbihoz, hanem a márciusihoz hasonlítjuk az árakat, akkor az látszik, hogy 1,6 százalékos volt a drágulás egy hónap alatt.
Részletesen így jött ki a friss adat:
- Az élelmiszerek átlagosan 15,6 százalékkal drágábbak, mint egy éve,
- az alkoholos italok és dohányáruk együtt számolva 5 százalékkal drágultak,
- a tartós fogyasztási cikkek – mint például a háztartási gépek, bútorok, járművek, számítógépek – ára 11,1 százalékkal nőtt,
- az egyéb cikkek elnevezésű csoport – itt a legfontosabb az üzemanyagok, de ide tartoznak a lakásjavítás, barkácsolás eszközei, a háztartási fogyó cikkek, a gyógyszerek, újságok, könyvek, virágok is – 10 százalékkal drágult,
- a szolgáltatások ára átlagosan 6,3 százalékkal nőtt,
- a háztartási energia 1,6 százalékkal drágább (a nagy része ennek a csoportnak most fix áras),
- a ruhák ára pedig 3,7 százalékkal nőtt.
A kormány elkötelezett az árstop mellett, nemrég ezt július 1-jéig hosszabbították meg. Az üzemanyagárak 480 forintos maximálása valóban meglátszik a statisztikán, az élelmiszereké ennél egy fokkal bonyolultabb kérdés, hiszen a boltok emelhetik minden más termékük árát, hogy a maximált árú hat termék miatti bevételkiesést visszahozzák.
Ebből jött ki az, hogy ugyan egy hónapja a magyar infláció az EU-s középmezőnyben volt,
az élelmiszerárak sokkal durvábban nőttek itt,
mint a kontinens szinte minden más helyén.
(via HVG.hu)