Új templomot épít a kormány az ortodox közösségnek, amelynek alig vannak tagjai Magyarországon

Már az alapkövet is lerakták.

I. Bartolomaiosz konstantinápolyi ökumenikus pátriárka és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes elhelyezte egy új budapesti ortodox templom alapkövét szombaton, amely három szent főpap – Nagy Szent Vazul, Teológus Szent Gergely és Aranyszájú Szent János – nevét viseli majd – tájékoztat az MTI.

A templom az egyetemes patriarchátus magyarországi exarchátus Múzeum utcai épületének udvarában épül fel.

Budapest, 2021. szeptember 11.
I. Bartolomaiosz konstantinápolyi ökumenikus pátriárka (j) és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes (j2) az új budapesti ortodox templom alapkõletételén az V. kerületi Múzeum utcában 2021. szeptember 11-én. A templom három szent fõpap – Nagy Szent Vazul, Teológus Szent Gergely és Aranyszájú Szent János – nevét viseli majd.
MTI/Soós Lajos

Semjén Zsolt köszöntőjében elmondta, Magyarország — , amely a honfoglalás után Bizánctól kapta első püspökét –, „soha nem felejti el, hogy mivel tartozik az egyetemes patriarchai trónnak”.

Magyarország mindig is híd volt Kelet és Nyugat, a keleti és a nyugati kereszténység között. Szent István király személyében pedig összekapcsolódott a keleti és nyugati misszió”

– mondta Semjén.

I. Bartolomaiosz megköszönte a kormánynak az épületet, valamint az építkezéshez biztosított forrást.

Hozzátette: az épülő Dialógus Központ „a párbeszéd, a kultúra, a hit és eszmecsere” helye lesz, amely nyitva áll majd minden jószándékú és jóakaratú ember előtt”.

„Az épületben megtestesül majd az ezer esztendős történelmi múltra visszatekintő kapcsolat Bizánc és a magyar nép között, ennek az elszakíthatatlan köteléknek a gazdag hagyománya, valamint a folytatás igénye” – fogalmazott az ortodox egyházfő.

Az MTI szerint I. Bartolomaiosz pátriárka egyébként a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusra érkezett Budapestre. Az ortodox egyházfő délután részt vesz a Kossuth téri szentmisén és gyertyás körmeneten.

A Konstantinápolyi Egyetemes Patriarchátus tiszteletbeli elsőséget élvez a tizenöt önálló ortodox egyház között. Területileg Törökország, Észak-Görögország és néhány földközi-tengeri görög sziget tartozik hozzá.

A Görög Ortodox Egyház autokefállá (önálló) válásakor lemondott a konstantinápolyi patriarchátus javára a diaszpórában élő görögök közösségeiről, így a Magyarországon élő görög egyházközösségek is a patriarchátus alá tartoznak.

Emellett a konstantinápolyi pátriárka jogot formál minden olyan területre, amely hivatalosan nem tartozik egyetlen más ortodox egyház kanonikus területéhez – írja az MTI.

Budapest, 2021. szeptember 11.
I. Bartolomaiosz konstantinápolyi ökumenikus pátriárka (j) beszédet mond az új budapesti ortodox templom alapkõletételén az V. kerületi Múzeum utcában 2021. szeptember 11-én. A templom három szent fõpap – Nagy Szent Vazul, Teológus Szent Gergely és Aranyszájú Szent János – nevét viseli majd. Középen Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.
MTI/Soós Lajos

A Konstantinápolyi Egyetemes Patriarchátus – Magyarországi Ortodox Exarchátusnak Magyarországon a 2011. évi népszámlálás adatai szerint

1701 tagja, illetve mindössze 9 papja van.

A kormány és a Konstantinápolyi Egyetemes Patriarchátus 2016 decemberében írt alá együttműködési megállapodást közfeladat ellátásáról, és arról, hogy a patriarchátus létrehoz egy pasztorális, kulturális központot Budapesten.

A készülő Dialógus Központban a tervek szerint

szerzetesi életteret, konferenciatermeket, egyházi múzeumot, zarándokszállást, könyvtárat, oktatási és kiállítási teret alakítanak ki

A Múzeum utcai épület kulcsait Semjén Zsolt 2017. augusztus 20-án adta át I. Bartolomaiosz pátriárkának.

(via mti)

Valódi Hírek