Szakértők szerint lehet, hogy már túlléptük a pontot, amikor még megállítható lett volna a klímaváltozás.
A BioScience című szaklapban szerdán jelent meg az a cikk, amelyben 10 ezer vezető kutató a Föld „életjeleinek” gyengülésére figyelmeztet – írja a Telex.
A tudósok két éve arra szólították fel az országok vezetőit, hogy nyilvánítsanak globális klímavészhelyzetet, ám mivel erre azóta sem került sor, a szakértők szerint az országvezetők kudarcot vallottak. A politikusok ugyanis nem foglalkoznak a probléma okával, a természet kizsákmányolásával.
Holott az elmúlt időszakban is tűzvésztől, a rendkívüli hőségen át a pusztító árvizekig számos példát láttunk arra, hogy a klímaváltozás milyen katasztrófákat okozhat.
A tudósok szerint a Föld életjeleinek tekintett
31 mutatóból 18 rekordszinten áll,
így például az üvegházhatású gázok kibocsátása, a gleccserek vastagsága és az erdőirtás is.
A cikk szerzői szerint a bizonyítékok — a rekordszintre emelkedő szén-dioxid és metán szint, a gleccserek gyors olvadása vagy éppen a brazíliai esőerdők rekordütemű csökkenése — arra utalnak, hogy
vészesen közelít, de lehet, hogy már túl is léptük azt a pontot, amely után drámai és helyrehozhatatlan klímaváltozásra kell számítani.
Grönland és az Antarktisz jégtakarója például évszázadokra felolvadhat, a felmelegedés miatt pedig visszafordíthatatlan lehet a veszélyeztetett korallzátonyok helyzete is — amelyektől félmilliárd ember függ.
A tudósok így többek között olyan gyors és radikális lépéseket sürgetnek, mint:
fel kell számolni a fosszilis energiahordozók felhasználását,
- mérsékelni kell a szennyezést,
- helyre kell állítani az ökoszisztémákat,
- növényi alapú étrendre kell áttérni,
- szakítani kell a jelenlegi növekedési modellekkel,
- stabilizálni kell a bolygó népességét.
(Telex/mti nyomán)