Nagymintás magyarországi kutatás eredménye bizonyítja.
Részletes vizsgálati adatokat publikált Sarkadi Tamás akadémikus és Ferenci Tamás biostatisztikus a Sinopharm-vakcinákkal kapcsolatban. A publikációban közölték, ez az első nagymintás laborvizsgálat, amely a kínai vakcinák hatásosságát statisztikai pontossággal megmérte.
A kutatók ismertették, hogy Magyarországon immáron több mint 1 millió fő kapta meg a kétdózisú, elölt vírust tartalmazó kínai oltóanyagokat. E csoport több mint fele, 54,1%-a 60 év feletti.
A Sinopharm-vakcinák 3. fázisú vizsgálata csak május 24-én zárult, ez igazolta az oltóanyag hatékonyságát. Mindemellett azonban kiemelendő tény, hogy a minta résztvevőinek 84,4%-a férfi, és az összes résztvevő 98,4%-a 60 év alatti volt. Mindennek ellenére
Magyarországon javarészt időseket oltottak a kínai vakcinával.
A kutatók az Óbudai Egyetem élettani szabályozási kutatóközpontjának, a Corvinus Egyetem statisztikai tanszékének, valamint a Semmelweis Egyetem Biofizikai és Sugárbiológiai Kutatóintézetének, illetve az ELKH Enzimológiai Intézetének bevonásával vizsgálódtak.
A tesztet 490 emberen végezték el,
közülük 450 fő felelt meg a feltételeknek.
A kutatás során a kétdózisú vakcinák második adagjának beadása után legalább két héttel vizsgálták meg az antitestek jelenlétét, amelyek a vírusokat semlegesítik az emberi szervezetben. A vizsgálatokat nem, kor és a második dózis beadása óta eltelt idő alapján végezték el.
Mindezek alapján a kutatók megállapították, hogy a nem és az eltelt idő nem befolyásolja jelentősen a Sinopharm-oltás hatékonyságát. Ezzel szemben azonban az életkor alapján jelentős összefüggést találtak: míg az 50 év alattiak esetében 90%-ban beindult az antitesttermelés, addig ezt
60 éven felül már csak 75%-ban tapasztalták, a 80 év felettiek felénél pedig egyáltalán nem termelődött antitest.
Emellett azt is megállapították, hogy a 60 éven felüliek körében 60-75%-ban alacsony az antitestes védelem szintje. Ezzel szemben a Pfizer-vakcinával végzett vizsgálatoknál ugyan szintén csökkent a legidősebb korosztályok esetében, az még bőven elegendő a megfelelő védelemhez.
A kutatók kiemelték, nehéz vizsgálni az összefüggést a súlyos megbetegedések és az antitesttermelés szinte között, de ez a jelenleg elérhető legpontosabb vizsgálat, amellyel a koronavírus elleni védettséget mérni lehet. Leírták, az eredmények alapján
az idősek védettségi szintje alacsonyabb lehet a Sinopharmmal oltottak körében,
miközben védettnek hihetik magukat.
Az angol nyelvű kutatás >>EZEN<< a linken érhető el.
(hvg.hu nyomán)