Nincs hová menekülni.
Twitteren reagált a jelenleg Oroszországban élő korábbi USA-beli hírszerző, Edward Snowden a hírre, amely szerint a magyar kormány izraeli kémszoftverrel kormánykritikus politikusokat, újságírókat és figyelt meg. Szerinte a hír az év legjelentősebb sztorija.
Stop what you’re doing and read this. This leak is going to be the story of the year: (LINK: https://t.co/zhC0LN4TlC) pic.twitter.com/doo4HDDzxt
— Edward Snowden (@Snowden) July 18, 2021
A Guardianon megjelent, angol nyelvű cikk tanúsága szerint az Orbán-kormány
a világ egyik leghatékonyabb kémprogramját használta
releváns ellenzéki szereplők, illetve oknyomozó újságírók és az egyik utolsó nagy, kormánytól független médiabirodalom tulajdonosa ellen. A kiszivárgott adatokban azoknak a telefonszámai voltak, akiket nemzetközi vagy bűnügyi nyomozás célpontjaiként kezeltek.
A nyilvánosságra került adatok szerint a kémprogram egyik célpontja Panyi Szabolcs, a Direkt36 oknyomozó újságírója. Az érintett telefonján
a Pegasus nevű kémprogramot több ízben bevetették, miután az újságíró a kormányzati tisztviselőkhöz intézett kérdéseket.
„Nincs tudomásunk semmilyen állítólagos adatgyűjtésről” — így reagált az egyik kormányszóvivő az adatgyűjtés hírére. Edward Snowden újabb Twitter-posztjában azt írta, ez a leguralkodóbb válasz az ügyben.
Hungary gave the most incriminating response I’ve ever seen to a request for comment on the #Pegasus surveillance scandal. I mean, whenever I’m „not aware” of whether I did something or not, I demand to know if foreign spies tipped you off about it.
LINK: https://t.co/ZBXZvXUQ32 pic.twitter.com/NY6QM3CQ6O
— Edward Snowden (@Snowden) July 18, 2021
„Én is mindig úgy vagyok vele, hogy ha »nincs tudomásom« arról, hogy tettem-e valamit vagy sem, akkor
rögtön azt akarom tudni, hogy külföldi kémek szóltak-e róla annak, aki engem kérdez a dologról”
— írta bejegyzésében Snowden.
A magyar kormány a klisének beillő válaszában úgy nyilatkozott, „Magyarország egy demokratikus jogállam„, amely mindig a törvények szerint jár el. Úgy tűnik, akkor már kevésbé, amikor a hatalmuk veszélybe kerül olyan „veszélyes” újságírói tevékenységek miatt, amelyek a demokrácia feletti őrködés eszközeiül szolgálnak.
(444.hu/Nyugati Fény)