Erre eddig senki nem gondolt.
Öngólt rúgott a kormány a civileket vegzáló rendelettel — írta meg pénteken a HVG.
Ahogy arról mi is beszámoltunk, módosíthatják Orbánék a putyini diktatúrát idéző törvényt, amely szerint megszűnik a névtelen adományozás lehetősége a civil szervezetek számára.
Akkor Orbán Balázs azt nyilatkozta:
“Arról tudok tájékoztatni mindenkit, hogy a Kormány a rendelet módosításával egyértelművé fogja tenni, hogy
az eddigiekhez képest ugyanolyan feltételek mellett lesz biztosított a jövőben is az 500 ezer forint alatti adományok felajánlása,
miközben a nagyobb összeget adományozók esetében erősödik az átláthatóság követelménye”.
A HVG viszont most arról ír, hogy könnyen elképzelhető: hatalmas öngólt rúgott a kormány a rendelettel, mivel alapítványok, egyesületek ugyanis nemcsak a kormány által ellenségként kezelt oldalon vannak.
A törvény jelenlegi szövege szerint megszűnik az anonim adományozás, azaz ha valaki pénzt ad egy szervezetnek, annak nyilvánosságrakell hozni a nevét, azt bárki megnézheti a birosag.hu-n. Eddig csak az összegeket kellett feltüntetni, a támogatók nevét nem.
„Mivel a civil szervezetekről szóló törvényhez kapcsolódó egyik rendeletet módosították, ezért az új kötelezettség a civiltörvény hatálya alá tartozó valamennyi egyesületre és alapítványra vonatkozik, tehát mindenkire,
a kormány számára kedves szervezetekre is”
— mondta a lapnak Ligeti Miklós, a Transparency International jogi igazgatója.
Az egyik ilyen kormányközeli szervezet a felcsúti focicsapatot működtető „A Felcsúti Utánpótlásért Nevelésért Alapítvány”, amely eddig majdnem 28 milliárd forint támogatást kapott — és a TAO még erre jött rá.
Erről az összegről eddig annyit lehetett tudni, hogy „más gazdálkodóktól” származik, a rendelet értelmében azonban fel kell tüntetni az adományozókat.
A HVG a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia alapítványát is megkérdezte, mit gondolnak az új rendeletről. A válasz az volt:
„Eddigi működésünk során minden ránk vonatkozó törvényt, szabályt és rendelkezést betartottunk, és a jövőben is így működünk majd.”
A harmadik kormánybarát szervezet, amelyet érinthet a rendelet, a Nézőpont Intézet: a Nézőpont Csoport legutóbb tavaly kapott 5 milliárd forintos megbízást a kormánytól.
A lap a szintén érintett Századvég Alapítványt is megkereste, amelynek alapítványa a Századvég Politikai Iskola Alapítvány. Ők azt írták: elkötelezettek az átlátható működés és a törvények betartása mellett, ezért minden esetben az érvényes jogszabályok rendelkezései szerint járnak el, így amint hatályossá válik a rendelkezés ide vonatkozó előírása,
a rendeletben meghatározottak szerint fognak eljárni.
„A kért adatokat nyilvánosságra fogjuk hozni, és ezt javasoljuk minden más civil szervezetnek is, ide értve a külföldről finanszírozott NGO-kat”
— fogalmaztak.
A CÖF szintén egyetért a rendelettel.
(kiemelt kép: Nemzeti Sport)