Komoly lelki teher nehezedik a kórházi dolgozókra.
A koronavírus miatt intenzív osztályra került betegek 70-80 százalékát nem sikerül megmenteni.
Gróf Kinga, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet ápolási igazgatója a Spirit FM Exkluzív Novák Andrással című műsorában mesélt a frontvonalról és emberfeletti küzdelmükről.
Volt, hogy egy kollégája mélypontra került és fájdalmában kifakadt:
„Miért dolgozzak én, amikor 10-ből kettő vagy három beteg éli túl?”
Erre azt mondták neki, hogy pont ezért a kettő-három betegért kell folytatni:
„Ha most ennyi fér bele, ennyit tud az orvostudomány, akkor azért a kettő-háromért dolgozzunk, hogy visszaadjuk őket a társadalomnak, de leginkább a családjuknak”.
Elmesélte, hogy az elmúlt egy év olyan volt, amiről csak tankönyvekben olvastak és az elmúlt 100 évben senkinek sem volt része benne.
Le kellett győzniük magukban is a félelmet, és az ápolási igazgató elárulta, hogy eleinte ez volt a legnagyobb kihívás. Elhinni, hogy a védőruha megvéd, bátorságot gyűjteni, hogy be merjenek lépni a kórtermekbe.
A vége felé már a legmondások azok, amivel a legnehezebben birkóztak meg: a munka került előtérbe, a család pedig háttérbe szorult.
Az ország legtöbb kórházához hasonlóan az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben is csökkennek a kórházban ápoltak száma.
Több mint egy év után megállhatnak és fellélegezhetnek a dolgozók, újra gondolkozhatnak azon, hogy mikor vegyék ki a szabadságukat, a Korányiban pedig folyosókat is lezártak. Ágyszámot csökkenthettek a covid osztályokon is, Gróf Kinga pedig bízik benne, hogy már nem kerül sor az a számuk visszanövelésére.
Végezetül arról is beszélt, hogy már a járvány előtt is nehéz volt az ápolók beosztásával zsonglőrködni, hogy minden időben meglegyen a megfelelő létszám, a koronavírus járvány következtében ez a sérülékeny rendszer tagadhatatlanul megremegett.
„Gyakorlatilag ugyanannyi beteg ellátásához dupla annyi ápolóra volt szükség”
— mesélte.
Többek között további ápolókra volt szükség már csak azért is, hogy a védőruhából kihámozzák a munkatársaikat.
Ez is volt az oka annak, hogy a Korányi Pulmonológiai Intézet az elsők között volt, ahova dolgozókat kellett vezényelni.
Akadt olyan, aki kiprovokálta a visszaküldését, de a többség vállalta az áldozatot a betegek érdekében.