Olyan helyeken, mint amilyen az irodaház vagy a bevásárlóközpont, bizony rengeteg ember van összezárva.
Ebből az is következik, hogy sokan szívják “ugyanazt” a levegőt, sokan tartózkodnak ugyanabban a légtérben. Egyértelmű tehát, hogy ott, ahol sok ember megfordul egy nap, nagy az esélye a betegségek terjedésének is.
A zárt helyiségekbe bekerülő baktériumok, vírusok ugyanis még elég sokáig életképesek maradnak, ami növeli a megfertőződés esélyét. Ez a téli influenzák esetében is így volt, de most a Covid19-járvány még nagyobb tudatosságra ösztönzött bennünket. A következő sorokban megtudhatja, hogy milyen légfertőtlenítő módszer vethető be a nagyobb épületekben.
Légtisztítás UV-C lámpákkal?
Az ún. germicidlámpák a légterek és a felületek fertőtlenítésében segédkeznek. A lámpák 253,7 nm -es sugárzással pusztítják el a vírusokat, baktériumokat, a gombát és a penészt. Ráadásul az olyan, légtérben szálló mikrobák is kiirthatók, amelyeket kizárólag ilyen intenzitású sugárzás képes megsemmisíteni.
Ennek a módszernek rengeteg előnye van. Például teljesen környezetbarát, nem tartalmaz vegyszert, nincs mellékterméke, illetve nem tudja túladagolni azt. Mielőtt azonban választana közülük, érdemes figyelembe venni saját igényeit, az épület adottságait. Az sem árt, ha tisztában van a használatát illetően néhány fontos szemponttal. Most ezt fogjuk kifejteni bővebben.
Készüléktípusok
Mivel a germicidlámpás termékeknek több típusa van, fontos megemlíteni, hogy mások az azokhoz fűződő kockázati tényezők is. Alapjában véve ugyanis az UV-C sugárzás az emberre nézve veszélyes, hiszen árthat a bőrnek és a szemnek is. A szabadon sugárzó lámpatestek esetében ezért nem lehetséges a közvetlen besugárzás emberek jelenlétében.
A germicidlámpákkal kiegészített zárt légtisztító készülékek azonban már alkalmazhatók emberi jelenlét mellett is. Az ebben található germicidlámpák ugyanis egy zárt légtérben végzik a csírátlanítást, így a sugárzás nem veszélyezteti a környezetükben tartózkodókat sem. Ezeket bevett módszer lakásokban is alkalmazni.
Hasonló elven működnek a Hollandimpex légkezelő rendszerei is, amelyeket már a nagyobb épületekben tudunk hasznosítani.
Nagyobb épületek levegőjének kezelése
Bizonyos helyeken komplex légcsatornarendszerek biztosítják a levegő cseréjét. Ezt oly módon teszik, hogy a friss levegőt a belső levegővel is keverik. De sajnos ezzel sokszor azt érik el, hogy a bekerült kórokozók ismét visszakerülnek a belső térbe.
Azonban az UV-C csírátlanító egység könnyen beépíthető a központi légkezelőbe, a légcsatornába, ami megsemmisíti a légcsatornában szálló kórokozókat.
Az éjszakai takarítás vagy munka utáni felület- és légfertőtlenítés kiegészítője lehet a szabadon sugárzó UV-C lámpás készülék. Ezeket a falra is szerelhetjük és mobil módon is alkalmazhatjuk a csírátlanítás során.