Kitört a káosz az USA-ban: Bajban van Trump, teljes összeomlást jelentettek a Pentagonnál

Hanyagul kezelt hadititkok és a családi chat kevéssé egyeztethetők össze a Pentagon működésével.

Az imázsára rendkívül érzékeny Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter egyelőre élvezi Donald Trump bizalmát. Tevékenysége azonban súlyos nemzetbiztonsági kérdéseket is felvet – írta a 24.hu szombaton. Március végén hadititkok és érzékeny információk jutottak ki a Pentagonból a hírhedt chatcsoportokon keresztül a sajtóhoz és civil családtagokhoz.

Hegseth egyelőre a saját felelősségét megkerülve vadászik a kiszivárogtatókra.

Chaten beszélték meg a hadititkokat

Beszámoltunk arról, hogy március végén robbant a Pentagonban a Signal–botrány. Jeffrey Goldbergnek, a The Atlantic főszerkesztőjének cikkéből ugyanis kiderült, hogy hogyan vették be egy csoportos chatbe,

amelyben haditerveket beszéltek meg a jemeni húszik bombázásával kapcsolatban.

A Signalcsoportban Pete Hegseth nem csupán kijelentette, hogy légicsapásra készülnek, de annak pontos idejét és a tervezett célpontokat, valamint a használni tervezett fegyvereket is a chatappon osztotta meg.

Az eltűnő üzenetek beállítása is problémás volt, hiszen a haditerveknek a törvény szerint kell legyen írásos lenyomata. Április elején a Pentagon vizsgálatot indított, hogy kiderítsék, a miniszter és a Védelmi Minisztérium más alkalmazottai betartották-e a minisztérium kommunikációs szabályait és eljárásrendjét.

Katonák életét veszélyeztetheti

Pete Hegseth körül azóta sem csitultak az indulatok.

„Addig, amíg a pozíciójában marad,

minden egyes nap a katonáink életét veszélyezteti a páratlan ostobaságával”

– ezt mondta a védelmi miniszterről Tammy Duckworth háborús veterán. Azt követően fogalmazott meg kemény kritikát Illinois állam demokrata szenátora, miután kiderült, hogy

a miniszter két olyan chatcsoportnak is tagja volt, amelyben hadititkokról beszélgettek.

Nem vélekedett másként John Ullyot, a Pentagon korábbi szóvivője sem. Ő április közepén mondott le, a Politico hasábjain megjelent véleménycikkében pedig úgy fogalmazott:

„Még az olyan elkötelezett támogatók is, mint én, kénytelenek elismerni:

az elmúlt hónap teljes összeomlást jelentett a Pentagonnál, és ez egyre komolyabb problémát jelent a kormányzat számára.”

Hiába tart ki Trump tehát védelmi minisztere mellett, sorsa megpecsételődhet a botrányok hatására.

A miniszter egyelőre pozícióban, miközben már többeket felelősségre vontak

Az amerikai védelmi minisztériumnál a botrány miatt április közepén három magas rangú tisztségviselőt függesztettek fel hivatalából a kiszivárogtatásról szóló vizsgálattal kapcsolatban.

Egyelőre Dan Caldwell miniszteri főtanácsadót és Collin Carroll államtitkári kabinetfőnököt érintette az intézkedés. Mindkettőjüket azonnali hatállyal adminisztratív szabadságra küldték és kikísérték a Pentagon épületéből, és korábban hasonló intézkedést hoztak Darin Selnick miniszteri kabinetfőnök-helyettessel szemben is. A vizsgálatba hazugságvizsgálót is bevonnak, és jelezték,

a kiszivárogtatásért felelősökkel szemben bűnügyi feljelentést javasolnak majd.

Beszámoltunk róla, hogy az amerikai elnök menesztette Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadót és helyettesét, Alex Wongot is a Signal-botrányban játszott szerepük miatt. Pete Hegseth védelmi minisztert és a CIA elnökét azonban megkímélte.

Waltz ráadásul „felfelé bukott”, ugyanis ENSZ-nagykövetként folytathatja munkáját.

Kapcsolódó:

A Pentagon vizsgálatot indított az USA védelmi minisztere ellen

Meglepő fordulat történt az USA-ban: Puhára esett Mike Waltz a Signal-botrányt követően

Valódi Hírek