Az öntözés a kertészek egyik leggyakoribb feladata, hiszen a növények csapadék híján sem szomjazhatnak sokáig. Azonban közel sem mindegy, hogy hogyan és milyen módon öntözünk, ugyanis az egyes növények vízszükséglete más és más, valamint az időjárás is nagyban befolyásolja, hogy mennyi nedvességre van szükségük. Öntözzünk tehát okosan, hogy kertünk teljes pompájában ragyoghasson!
Mikor kerítsünk sort a locsolásra?
A kertészkedés alapszabálya, hogy forróságban, tűző napsütésben nem öntözünk. A legideálisabb időpont a pirkadat, amikor a párolgás mértéke a legalacsonyabb. Ilyenkor a víz jobban beszivárog a talajba, de amikor felkel a nap, akkor a vizes levelek és szirmok hamar meg is száradnak.
Egy lelkiismeretes kertész szívesen felkel hajnalban, ha kertjéről van szó, de ha az egyszerűbb és modernebb megoldások hívei vagyunk, akkor használhatunk automata öntözőrendszert, ami megoldja helyettünk a kora reggeli locsolást.
Milyen gyakorisággal kell öntözni?
Ez többek közt a kert növényállományától és persze az időjárástól is függ. Ha hetekig nem érkezik csapadék, akkor akár minden egyes nap sort kell keríteni a locsolásra, ha nem akarjuk, hogy a növények kiszáradjanak. Persze ehhez ismernünk kell a vízigényüket is, ugyanis léteznek olyan fajok, amelyek meglehetősen jól tűrik a szárazságot.
A túlöntözés viszont ugyanakkora hiba, mint a locsolás hiánya, így mindig figyeljük az időjárás-előrejelzést, és ha másnapra kiadós eső várható, akkor ne öntözzünk előtte, hanem bízzuk a természetre, hogy tegye a dolgát.
Mivel öntözzünk?
Ha csupán egy zsebkendőnyi kis kertünk van, amit néhány tő virág díszít, akkor elég a klasszikus locsolókanna, hiszen ezzel is pár perc alatt végezhetünk. Ellenben egy nagyobb kertben ez a módszer elég fárasztó és időigényes, főleg, ha napi szintű öntözésről van szó.
Egy öntözőrendszerrel azonban sokkal könnyebben és gyorsabban letudható a kert vízellátása, de már egy szimpla locsolótömlő is jelentősen megkönnyíti a dolgunkat. A Fiskars & Gerber termékek webáruházában ráadásul rengetegféle átmérőjű és hosszúságú tömlő közül válogathatunk.
Hogyan locsoljunk a legoptimálisabb eredmény érdekében?
Ne feledjük, hogy a növények a gyökereiken keresztül szívják fel a nedvességet, így öntözéskor ezekre kell fókuszálnunk. A felszíni locsolásnak nincs nagy haszna, ha a víz nem tud beszivárogni a talajba a gyökérzetig. Ezért inkább alacsony víznyomással, de hosszabb időn keresztül öntözzünk, hogy a víz biztosan kellően mélyre jusson.
Persze ebből a szempontból közel sem mindegy, hogy fűről vagy terebélyes fákról van szó, ugyanis ez utóbbinak lényegesen mélyebben találhatóak a gyökerei. Öntözés után akár egy ásóvágással is ellenőrizhetjük, hogy meddig hatolt a víz a talajba.
Valamint alkalmazhatjuk a csepegtetős öntözés technikáját is, amivel hatékonyabban locsolhatjuk meg a mélyebben gyökerező növényeket.