Szerintük szükség van a körülményekről szóló tudósításokra.
Már korábban beszámoltunk arról, hogy 28 szerkesztőség — köztük a Nyugati Fény is — arra kérte a kormányt, hogy engedjék be az újságírókat a kórházakba. Erre azért van szükség, hogy a szerkesztők megmutathassák az egészségügyi intézményekben zajló megfeszített munkát és a jelenlegi körülményeket.
A kérésre elsőként Kovács Zoltán kormányszóvivő reagált. Szerinte „{a} kórházakban gyógyítani kell, és nem kamerázni”. Orbán Viktor az M1-en adott interjújában erre ráerősített azzal, hogy szerinte „nem most van itt az ideje annak, (…) hogy kamuvideókat vagy álhíreket gyártsunk„.
Az Alfahír szerkesztősége megkereste a Magyar Orvosi Kamarát, hogy mit gondol a kérdésről. A MOK elnökségének közleménye alapján a kamara „messzemenőkig elkötelezett a transzparencia mellett, a járvánnyal kapcsolatos kérdésekben számtalan alkalommal kértük a kormányzatot ennek megvalósítására„.
Mindez azt jelenti, hogy támogatják a szerkesztőségek kérését. „Hisszük, hogy a polgárok alapvető döntéseinek (oltás, korlátozó intézkedések fegyelmezett betartása) meghozatalát elősegítené, ha szembesülnének a valós helyzettel, azzal, amit az egészségügyi dolgozók nap mint nap átélnek” — írták.
Mindemellett hozzátették, hogy ellenzik a kórházi körülmények politikai célokra való felhasználását, és ezt a politikusokra és újságírókra egyaránt értik. A Magyar Orvosok Szakszervezete is hasonlóképpen nyilatkozott a kérdésben.
Dr. Tóth Judit Mária, a MOSZ alelnöke elmondta, fontos lenne, hogy az újságírók bejussanak az egészségügyi intézményekbe, és bemutathassák a kórházakban zajló mindennapi küzdelmeket. Elmondta, ebben az esetben nem szenzációhajhász tartalmakra gondol, hanem a helyzet objektív bemutatására.
A tartalmakat a személyiségi jogok figyelembevételével, a nyilatkozók engedélyével, valamint a betegek arcának kitakarásával lehetne létrehozni. Az alelnök szerint ezzel nem akadályoznák az újságírók a munkát, sokkal inkább arra sarkallnák a tudósításokkal az embereket, hogy vegyék komolyan a járványügyi szabályokat.
Ezzel az egészségügyi dolgozókon lévő nyomás is csökkenhetne, a járvány pedig hamarabb véget érhetne. Elmondta, hogy számos országban tudósíthatnak az újságírók a kórházi állapotokról, köztük a szomszédos Szlovákiában és Romániában is.
A felelősségteljes magatartás kialakítását is hatékonyan szolgálnák a hiteles információk. Az orvos szomorúnak nevezte, hogy sokan csak akkor hiszik el, hogy a járvány valós veszélyt jelent, amikor rokonaik, családtagjaik vagy saját maguk súlyos állapotban kórházba kerülnek a fertőzés miatt.
(Alfahír nyomán)