Tehetséges fiú.
Egyértelműen Brüsszelt terheli a felelősség a vakcinabeszerzés akadozása miatt — jelentette ki a Fidesz kommunikációs igazgatója a Facebookon kedden közzétett videójában.
Hollik István kifejtette: az Európai Bizottság szóvivője megpróbálta letagadni Brüsszel felelősségét a vakcinabeszerzés akadozása ügyében. „Csakhogy a bizottság lebukott”, hiszen nyilvánosságra kerültek azok a keretszerződések, amelyeket Brüsszel kötött a vakcingyártókkal — közölte.
Hozzátette: ezeken a testület egészségügyért felelős biztosának aláírása szerepel, tehát hiába akarják letagadni,
„a felelősség egyértelműen Brüsszelt terheli ebben az ügyben”.
Úgy vélte, nem véletlen, hogy több nyugat-európai politikus is ostorozza emiatt az EU-t, ráadásul „nem túl finom hangnemben”.
A politikus hangsúlyozta: mindeközben Brüsszel úgy próbálja védeni magát, hogy az orosz vakcinát támadja. Thierry Breton, a bizottság tagja ugyanis kijelentette, hogy az Európai Uniónak nincs szüksége a Szputynik oltóanyagra — fűzte hozzá.
Kiemelte: Magyarországon csaknem 700 ezer ember van már biztonságban annak köszönhetően, hogy olyan vakcinát kapott, amelyet nem az EU, hanem Magyarország szerzett be.
„Ezért ne próbálja nekünk bemagyarázni egyetlenegy brüsszeli bürokrata sem, hogy az unióból érkezik elegendő vakcina, és Brüsszel nem rontott el az égvilágon semmit, mert tudjuk, hogy ez nem így van”
— fogalmazott Hollik István.
Pár napja derült ki az Euronews cikkéből, hogy a valóság ebben az esetben is távol áll attól, mint amit a magyar kormány a brüsszeli vakcinabeszerzésekről állít.
Az Európai Bizottság hivatalos tájékoztató anyagaiban ugyanis a következő olvasható:
“A tárgyalási folyamat során a tagállamok közlik a Bizottsággal, hogy egy bizonyos oltóanyagból mennyit kívánnak rendelni.
Ezt követően azonban ők felelnek azért, hogy miután az oltóanyagok biztonságosnak és hatékonynak bizonyultak és rendelkezésre állnak, be is szerezzék azokat.
Az egyes országokba irányuló szállítási szerződéseket a Bizottság nem ír alá, az előzetes beszerzési megállapodások, amelyekre Hollik hivatkozik, csupán azt teszik lehetővé az EB számára, hogy bizonyos számú oltóanyag-adagot lekössön.
A vásárlás, a további dózisok rendelése (a megállapodott keretből való „lehívása”) és a szállítás is a tagállamok feladata.
A tagállamok a beszállítóktól közvetlenül köteles rendelni,
„jelezve többek között az oltóanyagok szállításának időzítését és helyét, valamint a logisztikai szempontokat“
— áll az EB által kiadott közleményben.
A teljes videót itt tudod megnézni:
(MTI/Nyugati Fény)