Szülőként, pedagógusként és még gyermekorvosként is sok esetben kényes témának tekintik annak a megválaszolását, hogy mikor tekinthető egy gyermek túlsúlyosnak. Amennyiben úgy véljük, gyermekünk súlya nagyobb, pár kezdő lépéssel elindíthatjuk őt az ideális testalkat megtartásának útján.
Praktikus tanácsok
Az étkezés korlátozását gyerekeknél nem könnyű elérni, egészen biztos, hogy arra sem tudjuk rávenni a fiatalt, hogy ha szeme előtt van a csokoládé, azt ne egye meg. Ritka az a gyerek, aki ne szeretné.
Szülőként fontos, hogy összegezzük magunkban a családi étkezési szokásokat, és esetleg dietetikus véleményét kikérve változtassunk azokon. Sokat számít például az, hogy milyen napszakban milyen típusú ételt fogyasztunk – lehetőleg ne az alvás előtt vigyük be a napi kalóriamennyiség nagy százalékát.
Az édességgel szemben a gyümölcsöt, zöldséget részesítsük előnyben, lehetőség szerint a felesleges kalóriát iktassuk ki étrendünkből. Sok étkezési tanácsot találhatunk a témában, de tudnunk kell azt is, hogy ha tudatosan felhívjuk gyermekünk figyelmét a diétázás szükségességére, akkor az akár visszájára is elsülhet. Szülőként azt sem fogjuk értékelni, amikor el kell játszanunk a “kaja-biztos” szerepét. Mit tegyünk, hogy ennek ellenére rávegyük gyermekünket a fogyásra?
A legfontosabb, hogy ne megváltoztatni akarjuk őt, hanem segíteni egy olyan úton, ami egy egészségesebb életet ad. Kérjük ki a véleményét, amennyiben nyitott a megoldás megtalálására, könnyebb dolgunk van, hiszen nyíltan lehet szakemberek segítségét kérni.
Ha gyermekünk elzárkózik a problémamegoldástól, érdemes kis csellel próbálkozni: célként el kellene érni azt, hogy növeljük a naponta aktív mozgással töltött órák számát gyermekünk életében. A kötelezővé tett sportórák mellett vagy helyett játékosan rávehetjük őt például hosszú sétákra vagy már komolyabb, kihívást jelentő terepen egy kalandos bringatúrára.
Ha kevésbé szeretünk otthonról kimozdulni, az otthon végezhető társas és egyéni sportok között is találunk olyat, ami biztosan érdekli és szórakoztatja a fiatalabb korosztályt. Lehetőség szerint a magasabb kalóriafelhasználású sporttevékenységet részesítsük előnyben. Például többfordulós tollaslabdaversenyt hirdethetünk, vagy azzal is rendkívül sokat segítünk, ha egy otthoni trambulinban az ugrálás lehetőségét biztosítjuk számára. A számos kedvező egészségügyi hatást biztosító eszközt egy idényleértékelés során még akár jutányos trambulin árak mellett is beszerezhetjük.
Gyermekünk szervezete rendkívül hálás lesz a trambulinban töltött órákért. Az ugrálóban végzett mozgás sok szempontból segítheti a túlsúly csökkentését. Azzal, hogy gyorsítja az anyagcserét, a kalóriafelhasználás is intenzívebbé válik.
A trambulinban végzett sportolás a legfontosabb szabályok betartása mellett veszélyt nem jelent túlsúlyos gyermekünk számára sem.