Akinek még sosem volt kutyája, annak fogalma sincs, milyen nagyszerű dolog gazdinak lenni, és megosztani a mindennapokat egy bundás jóbaráttal. Ha te is nagyon vágysz egy kutyusra, és elég felelősségteljesnek gondolod magad ahhoz, hogy gondoskodni tudj róla, akkor a menhelyek tárt karokkal várnak. Hiszen itt rengeteg szeretetre éhes kutyus él, akik szeretnének egy második esélyt kapni az élettől.
Az örökbefogadás pedig valóban nemes dolog, de azért akad pár dolog, amit érdemes végiggondolnod, mielőtt új taggal bővítenéd a családod.
A piszkos anyagiak
Bár a menhelyi kutyákért nem kell vételárat fizetni, mint egy tenyésztőnél, viszont általában az a protokoll, hogy a befogadás előtti orvosi költségeket (ivartalanítás, oltások, féreghajtás) már a leendő gazdinak kell finanszírozni.
Tehát a kutyára már a kezdetekkor is költened kell, nem beszélve a későbbiekről. Alapvető felszerelés, éves orvosi vizsgálat, betegség esetén műtéti költségek és gyógyszerek… illetve ami összességében az egyik legnagyobb tétel lesz az eb élete során, az a kutyaeledel. Ma már jól tudjuk, hogy a házi koszt és a maradék többet árt, mint használ, ezért egy tudatos gazdi jó minőségű táppal eteti kedvencét.
A Kutyakajas.hu Webáruházban számos márka közt megtalálod például a magyar gyártmányú Julius K9 eledeleket is, amely név a pórázok és kiegészítők világából már ismerős lehet. A megfelelő tápanyagokban gazdag étkezés pedig az emberekhez hasonlóan az állatoknál is kulcsfontosságú a hosszú és egészséges élethez.
Az állat személyisége
Nagyon fontos, hogy az életritmusodnak és a habitusodnak megfelelő társat válassz magad mellé. Ha te inkább az az otthonülős típus vagy, akkor egy hatalmas mozgásigényű kutya csak unatkozni fog melletted, ha viszont mindened a sport, akkor jó, ha a kutyus is bírja majd tartani az iramot.
Emellett a körülményeidhez igazodva nézelődj a kutyusok között. Ne szánj kerti kutyának egy rövidszőrű fázós ebet, vagy aljszőrzet nélkülit. De ugyanúgy ne kínozz egy hatalmas bundával rendelkező bernáthegyit sem a forró panelben. Persze a mindennapi séta, a játék és a tanulás egyetlen kutyánál sem maradhat el. A kiskutyák ugyan nagyon édesek, de gondolj arra is, hogy ő még több foglalkozást igényel, hiszen egy kölyök egy izgő-mozgó energiabomba, aki még nincs tisztában azzal, hogy például nem szabad szétrágni a cipőket.
A kezdeti nehézségek
A menhelyi ebek nagy részének borzalmas sora volt, így bizalmatlanok az emberekkel szemben, és a többségük nincs is kellően szocializálva. Ezeknek a csorbáknak a kiköszörülése pedig rengeteg időt és egy türelmes, következetes gazdit igényel.
Viszont elvétve lehet találni olyan kutyát is, aki szerető családban élt, csak mondjuk meghalt az idős gazdája, és nem volt senki, aki ezután gondoskodott volna róla. Ezek a kutyusok hamarabb beilleszkednek, és előfordulhat, hogy szobatiszták, esetleg ismerik a legfontosabb parancsszavakat is. Beszélgess a menhelyi dolgozókkal, ők sokat segíthetnek a választásban. Emellett mindenképpen érdemes felkeresni a helyi kutyaiskolát, hiszen a közös gyakorlatok által erősödik a kötődés majd köztes és az új barátod között.