Megtartották a harmadik ülésüket.
Péntek délelőtt megtartotta harmadik ülését (a korábbiakról itt és itt számoltunk be) az ellenzéki pártok által összehívott Covid 2021 Vizsgálóbizottság, amely ma három háziorvost (egy budapestit és két vidékit), Karácsony Gergelyt, Budapest főpolgármesterét, Nyirati Klárát, Baja polgármesterét, valamint Nemény Andrást, Szombathely polgármesterét hallgatta meg arról, hogy milyen nehézségekkel találták szemben magukat az elmúlt időszakban.
Kunhalmi Ágnes, elmondta, a meghívottakban az volt a közös, hogy sem a háziorvosokat, sem a polgármestereket nem tekinti partnernek a kormány.
Az MSZP társelnöke szerint a háziorvosok egybehangzóan azt állították, hogy a rájuk rótt számtalan feladat – így az oltás megszervezése, beadása, illetve a normális praxisuk ellátása, a betegek kezelése – azt okozhatja, hogy
„rohamosan bekövetkezik az az állapot, hogy akár össze is omolhat a magyar háziorvosi ellátási rendszer. Még azelőtt, hogy a tömeges oltásra sor kerülne Magyarországon”.
Cseh Katalin, a Momentum EP-képviselője elmondta, a mai ülésen két kérdés merült fel benne: „az, hogy a kormány tehetetlen vagy gonosz?” Hozzátette, a háziorvosok és polgármesterek beszámolóját hallgatva azonban rájött, hogy „nem elég, hogy a kormány tehetetlen, de még gonosz is”.
A momentumos képviselő szerint ezt bizonyítja az is, hogy a háziorvosok az „utolsó utáni” pillanatban jutnak hozzá a lényegi információkhoz.
„Így az, hogy oltási terv a mai napig nem nyilvános azok számára sem, akik az oltást beadják, az egy szégyen és egy tragédia”
– jelentette ki Cseh. A vizsgálóbizottság ezért azt követeli a kormánytól, hogy az oltási terv legyen nyilvánosságra hozva először a szakma, majd a teljes magyar társadalom számára.
A polgármesterek beszámolójával kapcsolatban Cseh azt mondta, a partnerség és a segítségnyújtás teljes hiánya ott mutatkozik meg a legjobban, hogy Orbán Viktor az uniós kötelezettségek ellenére sem hajlandó konzultálni a magyar településekkel arról, hogy mire és hogyan fogja elkölteni az EU helyreállítási alapjának milliárdjait.
„Azt láttuk, hogy Magyarországnak ma nincs felelős kormánya. Vannak viszont felelősségteljes és sikeres önkormányzati vezetői. Azt láttuk, hogy minden válságkezelő intézkedést hamarabb hoztak meg helyben, mint a kormány” – vélekedett Tordai Bence.
A Párbeszéd képviselője elmondta, a Karácsony Gergely által bemutatott adatokból kiderült, hogy miközben Budapesten 12 százalékos volt a többlethalálozások mértéke, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében ezzel szemben 51 százalékkal többen haltak meg.
Azaz, Tordai szerint ez egyértelműen azt jelenti, hogy miközben a budapesti önkormányzat helytállt a járványkezelésben, a kormány cserben hagyta a vidéki Magyarországot.
Azzal a tegnap megjelent hírrel kapcsolatban, hogy a kormány kevesebb Moderna-vakcinát foglalt le, mint amennyi elérhető lett volna (1,744 millió adagot vett, de lakosságarányosan 3,5 millió adagot is lefoglalhattak volna) Tordai azt mondta:
Karácsony Gergely felajánlotta, ha a kormány lekéri az uniótól az általuk biztosított több mint másfél millió Moderna-vakcinát, akkor Budapest azzal beoltja a lakosságát.
Azaz a fővárosiak néhány héten belül védve lennének a koronavírus ellen – mondta Tordai Bence.
Lukács László, a Jobbik képviselője szerint a háziorvosok „köntörfalazás nélkül” arról számoltak be, hogy a járvány ideje alatt az egyik legnagyobb hiba volt az, hogy a „központi kommunikáció, illetve a nem megfelelően eljuttatott információk nehezítették a betegeket abban, hogy pontosan eljussanak oda, ahol lehetőségük van a gyógyulásra”.
Lukács szerint a háziorvosok úgy érzik, egyre nagyobb a teher rajtuk, egyre több az adminisztráció, egyre több feladatot kell ellátniuk.
„A mai ülés egyik legfontosabb következtetése, hogy a magyar kormány lényegében magára hagyta az egészségügyi alapellátást és a benne a dolgozókat”
– jelentette ki a jobbikos képviselő.
Csárdi Antal, az LMP képviselője úgy fogalmazott, ma „egy rendkívül szomorú” ülésen vettek részt, mert mind a hat meghívott arról számolt be, hogy a kormányzati szervek nem tekintik őket partnernek.
Csárdi szerint az is egyértelművé vált, hogy a háziorvosok beszámolói alapján egyértelművé vált, hogy az oltási terv mögött olyan „fejetlenség van, ami súlyosan akadályozza a védekezést”.
A polgármesterekaz LMP politikusa szerint azt tették egyértelművé, hogy a kormány az elmúlt egy évben megpróbálta ellehetetleníteni az ellenzéki vezetésű városokat a forrásmegvonásokkal, illetve azzal, hogy megpróbálták megnehezíteni a működésüket.
A teljes sajtótájékoztatót itt tudod visszanézni: