Borult a bili.
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmiszer-egészségügyi Intézet iratainak tanúsága szerint
más összetételű anyagok vannak a tesztelésre szánt Szputnyik V-vakcinákban, mint azokban, amiket tömeggyártás során tettek elérhetővé.
Az OGYÉI szakértői emellett azt is nehezményezték, hogy mindössze néhány órájuk volt a gyártás ellenőrzésére.
Amikor a kutatók közölték az aggályaikat az illetékesekkel, azzal nyugtatták őket, hogy később több időt kapnak majd ellenőrzésre. Ezután azonban rövidesen engedélyt kapott az orosz vakcina a hatóságtól.
Mindezek után felmerül a kérdés, hogy a kutatók mikor kaptak volna lehetőséget a vakcinák teljes körű tesztelésére? Talán akkor, amikor már tömegforgalomban elérhető Magyarországon?
A Szputnyik V gyorsan véghez vitt engedélyezési eljárását több külső szakértő sérelmezte. Az aggályok kifejezése után nagy meglepetés érte a kutatókat azzal, hogy a vakcinákat — intelmeik ellenére — hamar jóváhagyta az OGYÉI.
A magyar kutatók az orosz dokumentációkban fellelhető ellentmondásokra is rávilágítottak. Az iratok alapján nagy a bizonytalanság abban a kérdésben, hogy
vajon felhasználhatók-e az oltóanyagok bizonyos veszélyeztetett korosztályok körében,
valamint az is kérdéses, hogy milyen kockázattal jár a vakcinák felhasználása ezen csoportokban.
A tanácsadókat az is meglepte, hogy az OGYÉI vezetője aggályaik tisztázása előtt azt állította, hogy a Szputnyikról szóló orosz dokumentációk megfelelőek. Dr. Szentiványi Mátyás főigazgató szerint rekordidő alatt, a megszokott 210 nap helyett mindössze két hónap „megfeszített munkájával” vizsgálták az orosz oltóanyagokat.
„Az OGYÉI engedélye sem jelez mást, mint hogy a dokumentáció megfelelő. S még valami, amit nem lehet eleget hangsúlyozni: világosan ki kell mondani, hogy az OGYÉI szakmai szervezet, s bár az elmúlt időszakban – különösen az orosz vakcina kapcsán – a politika célkeresztjébe került, ennek ellenére itt csak és kizárólag tudományos munka folyik” — állította a főigazgató.
A munka során átnézték a dossziékat, illetve videókonferenciát és helyszíni szemlét is tartottak. A vakcinák engedélyezését követően
volt olyan kutató, aki kilépett a vakcinák értékelését végző testületből,
mert úgy érezte, munkáját feleslegesen végzi.
(Népszava nyomán)