De még a legnagyobb támogatói is belátták, hogy az orgiabotrány után nem mutatna jól egy konzervatív értékeken nyugvó alapítvány élén.
Beszámoltunk róla, hogy november 5-én a Dunamelléki Református Egyházkerület választotta püspökévé Balog Zoltánt, az Emberi Erőforrások Minisztériumának egykori vezetőjét. A héten pedig az is kiderült, hogy Balogot január 25-én iktatják be hivatalába. Kinevezése hat évre lesz érvényes.
A HVG ugyanakkor megtudta, a jövendőbeli református püspök január 31-i hatállyal lemondott a Fidesz pártalapítványának, a Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítványt (SZPMA) kuratóriumi elnöki posztjáról, amit 17 évig töltött be.
Balog Zoltán az elmúlt két évben fokozatosan távolodott el a politikai színtértől: 2018 májusában az EMMI vezetését Kásler Miklósnak adta át, majd ősszel a parlamenti mandátumáról is lemondott. Az SZPMA mellett pedig ugyancsak január 31-i hatállyal, a 2018 júniusa óta betöltött roma felzárkózásügyi miniszterelnöki biztosi posztját is feladja.
Balog utódját egyelőre – az EMMI-n kívül – egyik posztra sem találták meg, és a HVG szerint Orbánnak, a Fidesz elnökeként „nem kis fejtörést okoz” az, hogy megoldja a pótlást.
A lap azt írja, a kormányfő
olyan „aktív” alapítványi vezetőt akar, akinek szinte minden idejét és energiáját a kormányzati ideológia belföldi és nemzetközi megalapozása és támogatása köti le.
Így a lehetséges utódok közül Gulyás Gergely és Novák Katalin is kiesett. A kancelláriaminiszter és a családügyi miniszter mellett ugyanakkor felmerült Trócsányi László korábbi igazságügyi miniszter is, ő azonban nem vállalta a megbízatást.
Illetve annak a Szájer Józsefnek a neve is, aki a novemberi brüsszeli orgiabotránya miatt már kilépett a Fideszből, és akivel kapcsolatban még a legnagyobb támogatói is belátták, hogy nem mutatna jól a konzervatív értékeken nyugvó alapítvány élén.
(hvg nyomán)