Vastag a narancsbőr.
Facebook-bejegyzésben köszönte meg Nacsa Lőrinc, a Kereszténydemokrata Néppárt parlamenti frakciójának vezetője az egészségügyi, valamint a szociális szférában dolgozók járvány alatt végzett munkáját.
„Köszönjük az egészségügyben dolgozóknak, a szociális intézményekben dolgozóknak, a rendvédelmi szerveknek, a katonáknak, az egyetemistáknak, az önkénteseknek és mindekinek, aki a járvány elleni védekezésben megfeszített, hősies munkát végez.” — írta Nacsa a közösségi platformon.
Nacsa egy parlamenti felszólalásában ismételten hangsúlyozta, mennyire hálásak a kormánypártok az egészségügyi és szociális dolgozók helytállásáért.
Mindennek azonban ellentmond, hogy a népjóléti bizottság keddi ülésén elutasították a kormánypárti frakciók a szociális dolgozók béremelésére irányuló javaslatot.
A szociális szférában dolgozók koronavírus-járvány alatt nyújtott teljesítményének megbecsüléséért határozati javaslatot nyújtott be Ungár Péter, az LMP országgyűlési képviselője. A javaslat célja az lett volna, hogy a szociális dolgozók is megkapják az orvosoknak kiosztott — mint utólag kiderült, bruttó — félmillió forintot.
A parlament népjóléti bizottságában Ungár mellett helyet foglal a hálálkodó Nacsa Lőrinc is.
A kormánypárti többség azonban nemet mondott a javaslatra.
A Szociális és Gyermekjóléti alapellátások nevű Facebook-oldal keserédes bejegyzést tett közzé. Úgy vélik, hogy ha már egészségügyi felszerelést nem kapnak, azt is meg kell becsülniük, hogy a kormány megköszöni a munkájukat. Ez ugyanis a járvány tavaszi hullámában elmaradt.
„Nem pénz, nem védőfelszerelés, CSAK egy KÖSZÖNET. Tartsuk tiszteletben, hiszen erre is vártunk már egy ideje…..!„
— olvasható a Facebookon. A poszt alatt sok kolléga fejezte ki a véleményét.
„Ezt nyugodtan kenjék a hajukra. Védőfelszerelést adjanak, biztosítsák a folyamatos tesztelés és anyagilag ismerjék el a munkánkat! Ha ez megtörténik, utána beszélgethetünk„
— írta egy szociális dolgozó.
„Neki is egy köszönet kellene normális fizetés helyett!„
— fejezte ki elégedetlenségét egy másikuk.
„Gondolom ezzel a koszonommel ki lehet fizetni a villanyszamlat, ja nem”
— jellemezte a helyzet tarthatatlanságát egy kolléga.
Az utóbbi időszakban az LMP, valamint a Szociális Területen Dolgozók Szakszervezete és a Szociális Munkások Demokratikus Szakszervezete is indított petíciót a béremelés kiharcolásáért. Utóbbi petíciót már több mint 8700-an írták alá.
A Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete az elmúlt időszakban több ízben fordult a Kásler Miklós vezette Emberi Erőforrások Minisztériumához, valamint a kormányhoz, hogy kiharcolja a béremelést. Ennek ellenére kérésük süket fülekre talált:
a minisztérium válaszra sem méltatta őket,
pedig még egy egyszeri jutalomnak is örülnének a szociális területen dolgozók.
A Karácsony Gergely vezette Fővárosi Önkormányzat nem vár a kormányzati támogatásra: 100 ezer forinttal támogatják a saját tulajdonú idősotthonok és hajléktalanellátó intézmények dolgozóit.
A folyósítás decemberben várható.
(Mérce nyomán)