A kínaiból már egymillió embert beoltottak, de az orosz is hatékonynak bizonyult.
A második orosz vakcinával, az EpiVacCoronával beoltott összes önkéntesnél kimutatták az antitesteket – közölte az oltóanyagot kifejlesztő novoszibirszki Vektor kutatóközpont az Interfax hírügynökséggel.
A Vektor tájékoztatása ugyanakkor rámutatott, hogy a tömeges tesztelés fázisába csak ezen a héten került oltóanyag által nyújtott védelem hatékonyságát csak a posztregisztrációs vizsgálatok előzetes és végleges következtetéseinek levonása után lehet értékelni.
A kutatóközpont szerint az eddigi tesztelés során
mellékhatások nem jelentkeztek,
csak hat önkéntes panaszkodott az oltás helyén fellépő, múló fájdalomra.
A Vektor közölte, hogy az év végéig 50 ezer adag vakcinát fog kibocsátani és eddig 25 ezer dózist gyártott le. A tömeggyártás várhatóan jövőre indul be. Korábbi tájékoztatás szerint az EpiVacCorona 2-8 fokos hőmérsékleten tárolandó.
Ezzel párhuzamosan a kínai vakcinák teszteredményei is jónak bizonyulnak. A CGTN kínai nemzetközi hírcsatorna beszámolója szerint
mintegy egymillió embert oltottak be
a kínai Sinopharm által kifejlesztett kísérleti vakcinával
Kína sürgősségi programjának keretében, amelyet júliusban indítottak el. A kísérleti vakcinák közül hármat alkalmaznak a fertőzés veszélyének különösen kitett emberek körében.
Liu Csing-csen – a két vakcinát is fejlesztő Sinopharm elnöke – egy szerdán megjelent interjúban elmondta: a sürgősségi program keretében beoltott emberek egyikénél sem figyeltek meg súlyos mellékhatást, és senki sem fertőződött meg koronavírussal. Hozzátette, mindkét oltóanyagból
fejenként két dózisra van szükség a védettség kialakulásához.
A kísérleti vakcinák jelenleg a klinikai tesztek harmadik fázisában tartanak, a tesztelést csaknem 60 ezer emberen végzik külföldön, egyebek mellett az Egyesült Arab Emírségekben, Brazíliában, Peruban és Pakisztánban.
(MTI nyomán)
(Kiemelt kép: Getty Images)