Mindenhol.
Müller Cecília, országos tiszti főorvos az operatív törzs a keddi sajtótájékoztatót a legfrissebb járványügyi adatok ismertetésével kezdte. Kiemelte, a 63 elhunyt, valamint a kórházban és lélegeztetőgépen ápoltak száma is arra utal, hogy
a járvány egy intenzív felszálló szakaszában vagyunk.
A regisztrált koronavírus-betegek száma ugyanis a halottak és a kórházban kezeltekével együtt intenzíven emelkedik.
A tömegrendezvényeken részt vevők figyelmét Müller ismételten felhívta arra, hogy tartsák be a szabályokat, és emlékeztetett arra is, hogy múlt péntek óta szigorították a maszkviselési szabályokat.
A tiszti főorvos azt ígérte, mindenki, aki rászorul, meg fogja kapni a megfelelő kórházi ellátást. Viszont azt kérte, hogy:
- mindenki igyekezzen csökkenteni a kontaktusok számát,
- ne vegyen részt olyan rendezvényen, amin nem muszáj.
A korcsoportok között is változás figyelhető meg – mondta Müller Cecília. Növekszik a 16 éven aluli fertőzöttek száma, és jelenleg minden ötödik új fertőzöttet a 40-49 évesek között diagnosztizálják.
Az elmúlt héten
641
16 évesnél fiatalabbnál találtak pozitív mintákat, azonban a középkorúak és az idősebbek körében is egyre jobban terjed a vírus – közölte a tiszti főorvos.
Az operatív törzs online sajtótájékoztatói során ma először területi adatok is elhangzottak. Ezek szerint
Budapesten kívül, Pest, illetve Borsod megyében találták a legtöbb fertőzöttet.
Müller azt is elmondta, hogy Jász-Nagykun-Szolnok, Veszprém, és Zala megyében terjed a leggyorsabban a vírus, ezekben a megyékben egy hét alatt megduplázódott a fertőzöttek száma, és mindössze Somogyban tapasztalható lassuló tendencia.
Az összesített számokat nézve a főváros és Győr-Moson-Sopron megye érintett a legjobban, de magas a fertőzöttek száma Nógrád megyében is, míg a legalacsonyabb fertőzött számot Békés, Tolna, illetve Bács-Kiskun megyében regisztrálták.
Kiss Róbert alezredes ismertette a tegnap a parlamentben megszavazott szigorított karanténszabályokat:
- A korábbi 50 ezer helyett, akár 150 ezer forintos bírság is kiszabható a szabályszegőkre.
- Ezt a büntetést egy nap alatt négyszer is ki lehet szabni, azaz egyetlen nap alatt 600 ezer forintos bírsággal is sújtható az, aki megszegi a karanténszabályokat.
Müller Cecília nem válaszolt arra az RTL Klub azon kérdésre, hogy milyen járványügyi számoknál szigorítanak legközelebb. A tiszti főorvos csak annyit közölt:
szigorítani kell, ha arra szükség van.
Szerinte ugyanis a szigorítás nem helyettesíti a szabályok betartását és az egyéni felelősséget.