50 milliárd a vételár.
Közép-Európa egyik legnagyobb iparvállalata, a Mol 50 milliárd forintos vételi ajánlatot tett az állami tulajdonú BME Fenntartó Zrt.-re – jelentette be Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter szombaton a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) ünnepi szenátusi ülésén.
A Mol lecsapott a patinás Műegyetemre
A tárcavezető szerint a megújuló magyar felsőoktatás újabb mérföldkőhöz érkezett a megállapodással.
„A Mol felismerte, hogy létfontosságú érdek, hogy fejlődését biztosítsa a szükséges kutatási és emberi erőforrásokkal”
– fogalmazott.
A fenntartói jogok ötödét úgy értékesítették, hogy a nemzetstratégiai célok érvényesítése érdekében az államnak aranyrészvény, a BME-nek az egyetemi autonómia érvényesítéséhez ezüstrészvény jutott – mondta Hankó.
Nem lesz alapítványi modell az egyetemen
Megjegyezte: nem alapítványi működési modellről van szó.
Az egyetem hallgatói továbbra is részt vehetnek az Erasmus-programokban, a kutatók pedig a Horizont Európa pályázatokon.
Az intézmény ingatlanjai és ingóságai az egyetem vagyonkezelésében maradnak.
A BME közleményét adott ki a fenntartóváltásról, ahol idézték Charaf Hassant, aki szerint:
„a váltás lehetőséget teremt az intézmény átfogó megújulására. Amelynek célja a nemzetközileg is elismert képzési és kutatási tevékenység versenyképesebb, rugalmasabb keretrendszerben történő folytatása.”
A Mol és a Műegyetem „együttműködése” ezzel szintet lépett
A Mol évtizedek óta stratégiai partnere az egyetemnek, a tulajdonszerzéssel pedig új szintre emelkedhet az együttműködés. Mint írták: a BME akkreditációi és jogosultságai változatlanok maradnak a BME Fenntartó Zrt.-ben történő tulajdonosváltással.
Az egyetem közleménye szerint a BME Fenntartó Zrt. és a Kulturális és Innovációs Minisztérium közötti általános felsőoktatási feladatellátási keretmegállapodás és szerződés rögzíti az egyetem azon teljesítményvállalásait, amely
biztosítja az intézmény állami finanszírozását 2030-ig.
Az egyetem a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-vel kötött, a korábban is általa kezelt vagyonra vonatkozó, 99 évre szóló vagyonkezelési szerződés értelmében a BME által kezelt ingó és ingatlan vagyon továbbra is állami tulajdon marad – írták.
Maradnak az államilag finanszírozott helyek
Charaf Hassan a szenátusi ülésen elmondott beszédében kiemelte:
a fenntartóváltás után az egyetem továbbra is biztosítja az államilag finanszírozott helyeket.
A hallgatói ösztöndíjrendszert pedig bővítik. Elmondta, a doktori hallgatók száma a jelenlegi 750-ről 2035-re megduplázódhat.
(MTI)