Matolcsy Ádám nem nyugszik: Az alapítványi botrány után itt az újabb balhé

Zavadszky Norbert, Matolcsy Ádám frissen diplomázott jogásza a NAP Nyrt. körül kialakult botrány főszereplője.

A Matolcsy-klán balhéjának újabb fejezete várható május végén. Emellett egy új „barátot” is megismerhetünk a jegybanki alapítványok körüli újabb felháborító fejezet kapcsán.

A NAP Nyrt. körül kialakult részvényesi csatározás fókuszpontjába ugyanis két név került: Zavadszky Norbert, a cég frissen kinevezett, mindössze nemrég diplomázott jogászelnöke, valamint Matolcsy Ádám, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) volt elnökének fia, akinek

üzleti köre most komoly befolyást próbál szerezni a tőzsdei társaság felett

– számolt be róla csütörtökön a telex.hu.

Kapcsolódó: Mi folyik itt? Lefülelték az MNB-botrányban érintett Matolcsy Ádám baráti körének újabb gyanús akcióját

A frissen jogi diplomát szerzett Matolcsy-haver felbukkanása

Zavadszkyt 2024 tavaszán,

alig néhány hónappal jogi diplomája megszerzése után emelte az igazgatóság élére

a Matolcsyhoz köthető tulajdonosi kör, ami több részvényes szerint a hozzá nem értés és a protekcionizmus iskolapéldája. Matolcsy Ádám, Somlai Bálint és Száraz István cégein keresztül ma már közel 33 százalékos befolyással bírnak a NAP Nyrt.-ben. Láthatóan foggal-körömmel ragaszkodnak ahhoz, hogy Zavadszky Norbert megtarthassa pozícióját.

A május 30-i éves közgyűlés döntő fontosságú lesz: itt dől el, hogy a Matolcsy-kör továbbra is meghatározó marad-e a cég irányításában, vagy sikerül visszaszerezni a hatalmat azoknak a befektetőknek, akik az alapító vezetéshez lojálisak.

A GTC Origine Investments Zrt., a lengyel GTC SA ingatlanfejlesztő vállalat hazai leánycége. Ez a cég jelenleg a legnagyobb egyedi részvényes 15,5 százalékkal, és kérdés, melyik oldal mellé áll. Kérdéses, hogy a vállalat továbbra is Matolcsyék szövetségese marad, vagy már az új jegybanki vezetéshez – Varga Mihály, Gion Gábor – lesz lojális?

Mi is az a NAP Nyrt.?

A cég története 2020 szeptemberében kezdődött, amikor Földvári Gábor és Vadas László alapították meg a társaságot azzal a céllal, hogy kisbefektetői közösség bevonásával napenergia-alapú, osztalékorientált tőzsdei vállalkozást építsenek. A társaság 30 darab, összesen 15 megawatt kapacitású naperőművet vásárolt meg Söjtörön, körülbelül 2 milliárd forintos beruházással.

Azóta folyamatosan bővült, többek között Lánycsók, Tiszafüred, Medgyesegyháza és Mohács településeken vásárolt újabb létesítményeket. Jelenleg évi 2,5 milliárd forintos árbevétellel működik, és közel 1 milliárd forint adózott eredményt termel, mindössze 5–6 alkalmazottal. A vállalat tőzsdei értéke eléri a 10 milliárd forintot, és a részvényeseknk küldött előterjesztés alapján 800 millió forintos osztalékfizetésről dönthetnek.

A jelenlegi tulajdonosi struktúrában négy markáns érdekcsoport különíthető el:

  • a GTC Origine Investments Zrt. (15,5 százalék);
  • Matolcsy Ádám barátai, köztük Somlai Bálint, Száraz István és Matolcsy Ádám (nagyjából 33 százalék);
  • az alapítók (Földvári Gábor, Skamla Pál, Telc Robert Julius) köre, akik körülbelül 30 százalékos befolyással bírnak;
  • a kisebb részvényesek (összesen 7-8 százalék), köztük ismert nevek, mint László Csaba volt pénzügyminiszter, illetve Vadas László korábbi elnök.

Matolcsy Ádámék megpróbálták kisajátítani a NAP-ot

A NAP Nyrt. belső harca akkor vált élesebbé, amikor a Matolcsy-kör 2024 második felében elkezdett jelentős részesedést felhalmozni, majd rendkívüli közgyűlést kezdeményezett, hogy saját embereiket delegálják az igazgatóságba.

A régi vezetők – Vadas László és Szoboszlai Beáta – 2024 szeptemberében lemondtak, októberben pedig új nevek, köztük Korponai Péter, Stofa György és Gosztonyi Balázs vették át a helyüket. Korponai elnök lett, majd 2025 januárjában, Földvári Gábor is távozott, helyét szintén Korponai vette át.

Az új vezetés alatt gyorsan nőtt a feszültség. A május 19-ei közgyűlés formai hibák miatt elmaradt, a május 26-i csak technikai jellegű lesz (könyvvizsgálót választanak), de

a döntő ütközet a május 30-i rendes éves közgyűlésen zajlik majd.

Ezen az ülésen napirenden szerepelhet az igazgatósági tagok visszahívása is – különösen Zavadszky Norberté. A visszahívás indítványozója a Malcon Holding, amely mögött László Csaba áll, és amely Vadas Lászlót javasolja újra a testületbe.

Közben fontos változások történtek a cég körül: a kijelölt tőzsdei tanácsadó,

az Equilor Befektetési Zrt. megszüntette a szerződését május 16-án.

Ugyanakkor a portál úgy tudja, hogy az Equilor és a cég viszonya jó, és az előbbi segíthet a következő kötvénykibocsátás lebonyolításában.

Zavadszky Norbert körül áll a bál

A NAP Nyrt. tulajdonosi szerkezete radikálisan átrendeződött az elmúlt évben. A Tímár utcából – az alapítók székhelye – szinte azonnal átköltözött a Lövőház utcába – Száraz István üzleti központjába –, ami jól szimbolizálja az erőviszonyok megváltozását. A két főszereplő, Matolcsy Ádám és Földvári Gábor személyes egyeztetésen is találkozott április közepén – ezt a 444 egyik riportere le is fényképezte, amint a Felix nevű étterem előtt távoztak a találkozóról.

A május 30-ai közgyűlés tehát nemcsak a részvényesek, hanem a teljes magyar tőkepiaci közvélemény figyelmét is magára vonja. Az egyik oldalon ott állt Matolcsy Ádám és a fiatal Zavadszky Norbert, a másikon pedig az alapítók, a korábbi vezetők és a kisebb befektetők, akik attól tartanak, hogy a cég sorsa egy üzletileg és szakmailag kétséges kör kezébe került. A portál szerint

a kompromisszum kizárt, a tét a teljes irányítás megszerzése.

Valódi Hírek