Mit fed a háborúellenes költségvetés? Mutatjuk a nemzetgazdasági miniszter stand-upját!
Benyújtották a 2026-os költségvetés részleteit, amelyet „háborúellenes” címszóval emlegetnek
„Háborúellenes költségvetés„-nek nevezte a 2026-ost a nemzetgazdasági miniszter a törvényjavaslat szerdai általános vitájában az Országgyűlésben. Nagy Márton azt mondta, a jövő évi költségvetés a Magyarország szomszédjában folytatódó háború káros hatásainak kivédését célozza. Középpontjába állítja a gyermekes családok, a fiatalok és a nyugdíjasok támogatását. Legalábbis a hivatalos közlés szerint: valójában azonban
a szokásos választási pénzszórásról intézkedik, hogy a Fidesz visszaédesgesse szavazóit
a következő parlamenti voksolásra.
Mi a „háborúellenes költségvetés” deklarált célja?
A miniszter nyitóbeszédében azt állította: a költségvetés garantálja majd minden magyar család biztonságát. Emellett arról is intézkedik, hogy eközben „mindenki képes legyen egy újabb lépést tenni előre„. Így próbál körbeérni a kormány a Fidesz 2022-es ígéretével, miszerint „előre menjünk, ne hátra” – bár az elmúlt három évben ez éppen fordítva történt.
A költségvetés ennek megfelelően garantálja a munkaalapú társadalom, vagyis
„a rekordmagas foglalkoztatottság és rekordalacsony munkanélküliség” (sic!)
előfeltételeit, és biztosítja a nemzeti és családközpontú politika továbbvitelét is – tette hozzá.
Nagy Márton azt állította: a kormány jövőre „Európa legnagyobb családi adócsökkentési programját hajtja végre„. Emellett fenntartja a rezsicsökkentést és garantálja a tizenharmadik havi nyugdíj kifizetését, megvédi a munkahelyeket és újabbak megteremtését segíti – legalábbis ezt ígéri a nemzetgazdasági miniszter.
A 2026-os költségvetés mindezek mellett a béremelések költségvetése is – hangoztatta a tárcavezető. Elmondta, jövőre 4,5 százalékos GDP-bővüléssel és 3,6 százalékos inflációval, valamint 3,7 százalékos GDP-arányos hiánnyal számolnak.
(MTI korrigálva/Nyugati Fény)