A Balaton vízgyűjtő területében fellelt gyógyszermaradványok hozzánk is eljutnak.
Riasztó eredményekkel szolgált a Balaton vízgyűjtő területén és a Kis-Balatonnál zajló vidrakutatás: a szakemberek a rejtőzködő életmódot folytató ragadozók ürülékmintáinak és elhullott példányainak vizsgálatából következtetnek az állomány egészségi állapotára – írta meg a sonline.hu.
Fogamzásgátlót és antidepresszánst mutattak ki a Balaton vidráiban: a gyógyszermaradványok ránk is hatással vannak
A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet kutatója, Lanszki József elmondása szerint a vidrák májában olyan szennyező anyagokat is találtak, mint
antidepresszánsok, fájdalomcsillapítók és fogamzásgátlók.
A kutató begyűjti az ürülékmintákat, amelyeket még a terepen azonnal lefagyaszt, így biztosítva a benne található bélhámsejtek genetikai épségét. Ezek alapján az egyedek azonosíthatók. Így követhető a génáramlás, valamint a populáció változatossága is. Az eddigi minták alapján több száz vidra élhet a Balaton környékén.
A májra különösen figyelnek
A tetemek boncolása során a máj különös figyelmet kap, mivel itt halmozódnak fel a környezetből származó szennyező anyagok. A gyógyszermaradványok – még ha kis koncentrációban is – hosszú távon károsíthatják a faj szaporodási képességét, életképességét.
Az ilyen anyagok a tápláléklánc végén álló ragadozókban gyűlnek össze, de a kutató figyelmeztet:
ezek végül az emberi szervezetben is megjelenhetnek.
A vidra „őrszemindikátor” fajként pontos képet ad a természetes környezet állapotáról. A vizsgálatok fontosságát jelzi, hogy még a Tisza mentén is találtak 50 éve betiltott DDT-maradványokat (a diklór-difenil-triklóretán, nagy hatású rovarméreg, amelyet betiltottak, Magyarországon 1970-ig lehetett használni – a szerk.).
A Balaton kedvező vízminősége ellenére
nem szabad elfeledkezni a környezetbe került szennyező anyagok hosszú távú hatásairól
– ezek generációkat is érinthetnek.
(Kiemelt képünk illusztráció)