Erősen bírálják a magyar kormány átláthatósági törvényét.
Részletesen beszámolunk az Orbán-kormány úgynevezett átláthatósági törvényével kapcsolatos fejleményekről. Mint ismert, a fideszes Halász János május 13-án 23 óra 38 perckor benyújtotta „A közélet átláthatóságáról” című törvénycsomagját.
Mindennek alapján Orbán Viktorék kormányának ÁVH-ja jegyzéket (sic!) készíthet az állampárt részére azon szervezetekről, amelyek szerintük „veszélyeztetik Magyarország szuverenitását”. Péntekre tüntetést jelentettek be az Orbán-kormány Oroszország-törvénye miatt.
Kapcsolódó: Ez már a végső leszámolás? Orbánék átnyomják a parlamenten azt, amitől a fél ország retteg
Az Európai Bizottság szerint Orbánék törvénye az elnyomás új szintét jelzi
Az Európai Bizottság nem kommentálta a Népszava érdeklődésére a törvényjavaslat részleteit annak elfogadása előtt, ugyanakkor jelezték, hogy figyelemmel kísérik a folyamatot. Az testület egyik szóvivője nem válaszolt a lap azon kérdésére sem, hogy szerintük sérül-e a magyar „szuverenitás” az EU-s pályázatokon nyert pénzek miatt, ahogy a törvénytervezet ezt megállapítja.
A Bizottság válaszában emlékeztetett: tavaly ősszel az Európai Unió Bírósága elé vitték Magyarországot, mivel álláspontjuk szerint a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZVH) felállításáról és annak vizsgálati jogköreiről szóló törvény
sérti az uniós jogot.
A kereset benyújtásakor ugyanakkor több bírálat is érte a Bizottságot, amiért nem kértek ideiglenes intézkedést az EU bíróságától, így a törvény alkalmazását nem függesztették fel az ítélethozatalig. Az Európai Bizottságnak azonban továbbra is lehetősége van rá, hogy kezdeményezzen egy ilyen lépést. Amennyiben azonban megvárják az új törvény elfogadását – amely az eddigiekhez képest még szélesebb jogköröket biztosítana az SZVH-nak – akkor bár újabb kötelezettségszegési eljárást indíthatnak, de az ügy akár egy évig is elhúzódhat, mire az Európai Bíróság elé kerül.
„Ez a törvényjavaslat az elnyomás új szintjét jelzi”
– mutatott rá Esther Martínez-González, az emberi jogokkal foglalkozó, brüsszeli Reclaim szervezet igazgatója. Hozzátette, az EU-nak jogi és pénzügyi eszközeinek teljes erejével kell válaszolnia az Orbán-kormány Oroszország-törvényére, amelyet a bíróságon kell megtámadni, mert a demokrácia léte a tét.
„A civil társadalmat és a médiát elhallgattatják, a korrupcióellenes biztosítékok összeomlanak – és az uniós jog értelmében az EU-nak nem lesz más választása, mint a pénzek befagyasztása. Ez Magyarország GDP-jének 2,4-3,7 százalékát jelentheti.
Orbán Viktor kész feláldozni az ország teljes gazdasági jólétét, csak hogy megszilárdítsa hatalmát. Ez félelmetes”
– jegyezte meg.
Flutura Kusari, az Európai Sajtó- és Médiaszabadság Központ (ECPMF) jogi tanácsadója a lapnak elmondta, ez a modell pusztító hatással lesz a médiaszabadságra, és valószínűleg más autoriter vezetők is lemásolják majd ezt.
„A törvénytervezet egyetlen célja, hogy megfossza a civil társadalmat a külföldi finanszírozástól, ami a magyarországi civil társadalom és a média számára egyaránt létfontosságú”
– hívta fel a figyelmet.
Kapcsolódó:
Készülhet Orbán: Tüntetést jelentettek be az orosz bábkormány sokkoló törvénye ellen
Ez már a végső leszámolás? Orbánék átnyomják a parlamenten azt, amitől a fél ország retteg