Áll a bál: Kitört a nemzetközi botrány Orbánék Oroszország-törvénye miatt, veszélybe került a demokrácia Magyarországon

Orbán totális háborút indított a civilek ellen.

Az Európai Parlament jelentéstevője mély aggodalmát fejezte ki az Orbán-kormány átláthatósági törvénye miatt

Tineke Strik, az Európai Parlament magyar jogállamisági jelentéstevője úgy véli, az átláthatósági törvénnyel a magyar kormány nagy lépést tett az autokrácia bebetonozása felé. A politikus a Népszavának nyilatkozva kijelentette: az új törvényjavaslattal

Orbán Viktor totális háborút indított a civil társadalom ellen (!).

Hangsúlyozta: az Oroszország-törvény lehetetlenné teszi a civileknek, hogy folytassák a magyar állampolgárok jogainak védelmében, valamint a nyitott és szabad társadalom megteremtésében végzett munkájukat.

„Egyszerre hadüzenet az EU ellen is, mert minden uniós támogatást, amely nem kormányközeli körökhöz jut, külföldi beavatkozási kísérletként kezel: ez pedig

nagy lépés a magyarországi autokrácia bebetonozása felé”

– húzta alá.

Legközelebb május 27-én tartanak vitát Magyarország jogállamisági helyzetével összefüggésben az Általános Ügyek Tanácsában. Úgy tudni, a 7. cikkelyes eljárás során Magyarország szavazati jogának a felfüggesztéséről is dönthetnek. Vélhetően témát fog szolgáltatni az Orbán-kormány átláthatósági törvénye Oroszország-törvénye is, amely miatt péntekre tüntetést jelentettek be a Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZVH) épülete elé.

Mint ismert, a fideszes Halász János május 13-án 23 óra 38 perckor benyújtotta „A közélet átláthatóságáról” című törvénycsomagját. Mindennek alapján Orbán Viktorék kormányának ÁVH-ja jegyzéket (sic!) készíthet az állampárt részére azon szervezetekről, amelyek szerintük „veszélyeztetik Magyarország szuverenitását”.

A Magyar Újságírók Országos Szövetsége felszólította a döntéshozókat az átláthatósági törvény miatt

A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) állásfoglalásában hangsúlyozta, totális támadás indult a független magyar sajtó ellen, ezért felszólították a parlamenti képviselőket, ne legyenek cinkostársak. Sulyok Tamás köztársasági elnököt arra kérték, ne írja alá a törvényt, az állampolgárokat pedig arra, hogy

tiltakozzanak a demokráciát alapjaiban veszélyeztető fideszes jogszabály ellen (!).

A szervezet felhívta a figyelmet arra, hogy ez a szabályozás kellő mozgásteret teremt ahhoz, hogy a hatalom bárkit kipécézhessen, listázzon, büntessen, megfélemlítsen, ellehetetlenítsen. Igen, magyar állampolgárokat. Rámutattak, hogy évente több száz milliárd forintnyi állami pénz megy el a kormányzati propagandára, miközben a független sajtó piaci alapon működik jóval kevesebb forrásból. Hozzátették, egy ilyen helyzetben a nyilvános pályázatokon elnyert pénz menekülőutat biztosítana számukra, de innentől fogva ezek „külföldi pénz”-nek fognak minősülni.

Veszélyben a demokrácia

„A Magyar Újságírók Országos Szövetségét (MÚOSZ) mélységesen felháborítja a szabad sajtó ellen indított legújabb brutális támadás. Ezért arra kér minden, Magyarország demokratikus működését fontosnak tartó magyar állampolgárt, hogy támogassa a független sajtót.

Az újságírásnak anyagi feltétele van. A hatalom A közélet átláthatóságáról című törvénytervezettel a külföldi támogatások megtiltásával akarja ellehetetleníteni az ilyen pénzekből is dolgozó lapokat. Egy demokratikus ország alapja a demokratikusan, szabadon dolgozó sajtó.

Ha ez megszűnik, a demokrácia is veszélybe kerül”

– hangsúlyozták a közleményükben.

Jelezték, hogy a törvénytervezet szerint „a Kormány a Szuverenitásvédelmi Hivatal javaslatára rendeletben dönt azon szervezetek jegyzékéről, amelyek közélet befolyásolására irányuló tevékenysége Magyarország szuverenitását veszélyezteti”. Ezzel kapcsolatban kiemelték, hogy a jegyzékre vett szervezetek külföldi támogatást a jövőben engedély nélkül nem fogadhatnak el, nem részesülhetnek az szja-kedvezményből, a szervezetek irányítói vagyonnyilatkozatot tesznek, és kiemelt közszereplőnek minősülnek.

„És ha még ez se lenne elég,

a kapott támogatás huszonötszörösére is rúghat a bírság.

Közélet befolyásolására irányuló tevékenységnek minősül a tervezet szerint például a »demokratikus vita, valamint az állami és társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolására irányuló tevékenység – ideértve az állam közhatalmi feladatait gyakorló személyek döntéshozatali eljárását befolyásoló tevékenységet«”

– írták, közölve, jelen helyzetben a túlélés a tét.

„És nem mellesleg e törvénytervezet elfogadásával hiteltelenné válik az Alaptörvény ama passzusa, mely kimondja: »Magyarország elismeri és védi a sajtó szabadságát és sokszínűségét, biztosítja a demokratikus közvélemény kialakulásához szükséges szabad tájékoztatás feltételeit.«

Ennek az ellenkezője történik most. Ha hagyjuk”

– jegyezték meg.

Nemzetközi botrányt váltott ki a magyar kormány Oroszország-törvénye

Természetesen a nemzetközi sajtó is élénken foglalkozik az Orbán-kormány Oroszország-törvényével. Az AP hírügynökség tudósítása szerint a tervezettel a magyar kormány „jelentősen fokozta” a vele szembeni kritikus hangok elleni kemény fellépését. Azt írták, a magyar kormány célja, hogy megszigorítsák a politikai véleménynyilvánítás és a polgári szerepvállalás feletti ellenőrzést Magyarországon, mivel a 15 éve hatalmon lévő magyar miniszterelnök a jövő évi választásokon „komoly kihívással néz szembe”. Az anyag szerint valószínűleg megszavazzák majd a törvényt, mivel a Fidesz kétharmados többséggel rendelkezik.

A Bloomberg hírügynökség beszámolójában hangsúlyozta: Orbán pártja el akarja fojtani a független civil szervezetek hazai finanszírozását. Arról is írtak, hogy a törvényjavaslat elfogadása „valószínűleg tovább mélyíti a Magyarország és az Európai Unió közötti szakadékot”, amely eddig több milliárd eurós uniós támogatás befagyasztását eredményezte.

A Politico szerint a Fidesz „ellentmondásos” törvényjavaslatot nyújtott be a parlamentnek, „amelyet kritikusai a civil társadalom elleni támadásnak tekintenek”. A tervezet a magyarországi demokrácia leépítésének újabb lépése, amellyel az Orbán-kormány a független intézményeket és a másként gondolkodókat veszi célba – írták. A törvényt a lap az orosz „külföldi ügynökök”-ről szóló törvényhez hasonlítja, amelyet a független, kormánykritikus hangok elnyomására használnak az elnyomó Oroszországban.

(Magyar Újságírók Országos Szövetsége/Facebook / hvg.hu nyomán)

Kapcsolódó:

Készülhet Orbán: Tüntetést jelentettek be az orosz bábkormány sokkoló törvénye ellen

Ez már a végső leszámolás? Orbánék átnyomják a parlamenten azt, amitől a fél ország retteg

Valódi Hírek