Befektetési portfólió összeállítása kezdőknek: hogyan indítsd el a pénzügyi jövőd?

Fiatalon még nem egyszerű a hosszú távú anyagi biztonság megteremtését előtérbe helyezni, ám ha már ekkor odafigyelsz a befektetés fontosságára, később sokkal egyszerűbb dolgod lesz.

Kellő tapasztalat hiányában ez persze rendkívül bonyolultnak tűnhet elsőre, ugyanakkor, ha körültekintően jársz el, hamar megtalálhatod azokat az eszközöket, amelyekkel sikereket érhetsz el. Ebben a folyamatban hatalmas segítséget jelenthet a Grantis befektetési lehetőségek összehasonlítása. Itt egy oldalon megtalálod azokat az eszközöket, amelyek szóba jöhetnek és nem csak a listából szemezgethetsz, de megismerheted a különböző előnyöket és hátulütőket egyaránt. Ezzel együtt kardinális jelentőséggel bír az is, hogy átlásd, milyen szempontok alapján tanácsos egy-egy befektetés megválasztása. Ez ugyanis elengedhetetlen ahhoz, hogy elérd a kívánt eredményeket, nagyobb távlatokban is.

Aranyszabály, minden befektetés esetében: kezdd az alapokkal

Manapság az interneten már minden elérhető, így akár pár kattintással is vásárolhatsz kriptovalutát, vagy egyéb, spekulatív eszközt. Ez azonban nem ajánlott, hiszen ezek a formák még akkor is okozhatnak kellemetlen meglepetéseket, ha évtizedes tapasztalat áll mögötted a befektetések terén. A szakemberek egy ennél jóval biztonságosabb és átláthatóbb módszert javasolnak. Ez alapján megtakarításod felépítésének első lépés az úgynevezett biztonsági tartalék képzése. Ennek volumene nagyjából 6-12 havi keresetednek megfelelő összeg legyen. A cél itt az, hogy legyen elkülönítve egy olyan biztonsági tartalék, amihez vész esetén hozzá tudsz nyúlni. Kardinális kitétel, hogy ezt a pénzt olyan formában tartsd, ami könnyedén hozzáférhető, akár azonnal is. Ezzel elejét veheted annak, hogy fel kelljen bontanod lekötéseidet, így bukva el esetlegesen a kamatot, illetve a különféle kedvezményeket. Remek megoldást jelenthet tehát a készpénz is, de ha nem tartanál belőle otthon ennyit, akkor a bankszámla, megtakarítási számla is kiváló alternatíva. Gyakorta felmerülő kérdés, vajon az állampapír megfelelő eszköz-e erre a célra. Nos, alapvetően igen, hiszen a legtöbb állampapírnál bármikor van lehetőség a felbontásra, ám ha emellett határoznál, feltétlenül vizsgáld meg alaposan a választott eszköz minden paraméterét és számold ki, milyen hatásokkal jár, ha idő előtt hozzányúlsz a befektetéshez.

Fordíts kiemelt figyelmet a kockázat kérdésére

Amikor ezzel megvagy, már egy olyan biztonsági háló van mögötted, amire bátran lehet építkezni. Ekkor következhetnek a bevételnövelő eszközök. Ilyenek például az állam- és céges kötvények, valamint a rögzített kamatozású értékpapírok is. Mivel a piacon elérhető kínálat óriási, egy ilyen befektetés kiválasztásánál is nagyon körültekintő módon kell eljárnod. Érdemes elsősorban a kockázat mértékét figyelembe venni, méghozzá két okból kifolyólag is. Egyfelől a siker nagyban függ a stressztűrő képességedtől. Minél nagyobb a rizikó, annál fontosabb, hogy nyugodt maradj egy-egy gyengébb időszakban is, ám van, akire túlzott terhet ró ennek elviselése. Másfelől muszáj szem előtt tartanod azt is, a magas hozam általában fokozott kockázattal jár együtt. Ezért aztán meg kell találni az egyensúlyt, ez pedig a legegyszerűbb úgy kivitelezhető, ha befektetési portfóliód összeállításánál kiemelt hangsúly kerül a diverzifikáció kérdésére. Így biztosan lesznek olyan eszközök, amik aktuálisan jól teljesítenek és minimalizálhatod az ebből fakadó problémákat. Ez azonban egy igen összetett feladat és laikusként nem is igazán kivitelezhető önállóan. A legbölcsebb, amit tehetsz tehát az, hogy segítséggel választod meg befektetéseidet. Egy független pénzügyi szakértő ugyanis olyan tapasztalattal rendelkezik, ami ilyen esetekben aranyat ér.