Friss videó: Megjelent az erkélyen Ferenc pápa utódja, XIV. Leó

Közel két napos ülésezéssel, csütörtökön döntöttek a bíborosok: Ferenc pápa utódja Robert Francis Prevost lett.

Az újonnan megválasztott Robert Francis Prevost XIV. Leó pápaként Ferenc pápát követi az apostoli székben. Beszámoltunk arról, hogy Ferenc pápa 2025. április 21-én, húsvéthétfőn, életének 89. évében halt meg.

Robert Francis Prevost XIV. Leó pápaként lett a római katolikus egyház feje.

Személyében először került az Egyesült Államokból érkező pápa az apostoli székbe.

Az új pápa megválasztását a kéményből felszálló fehér füst jelezte

Megírtuk, hogy szerda este első körben sem sikerült egyik jelöltnek sem megszereznie a 133 pápaválasztó bíboros szavazatainak kétharmadát.

Csütörtök délelőtt két szavazási kört is tartottak.

Mindkettő eredménytelen lett.

Végül csütörtök este 6 óra után szállt fel a fehér füst, jelezve, hogy megválasztották az új pápát.

Hogyan zajlott a pápaválasztó konklávé?

A konklávé szavazati adatai titkosak, de számtalan pápaválasztó beszámolt a választásokról, többek között Ferenc pápa, aki életrajzi könyveiben sok részletet elárult például a 2005-ös és a 2013-as konklávéról.

Közismert, hogy a szavazások alatt több bíboros maga is jegyzi az eredményeket. A feljegyzéseket a konklávé után el kell égetni, de nem ritka, hogy később a sajtóhoz is eljutnak.

A nyolcvan évnél fiatalabb bíborosok szerda délután a vatikáni palotákban található, III. Pálról elnevezett Paolina-kápolnából átvonultak a Sixtus-kápolnába a Teremtő lélek, jöjj közénk! liturgikus éneket énekelve.

Mindenki asztalán volt egy jegyzetfüzet, íróeszköz, zsoltároskönyv és a konklávé szabályzata.

Rájuk zárták a Sixtus-kápolna ajtaját

Amikor elérkezett a kápolna lezárásának ideje, elhangzott az „extra omnes” kiáltás, ami szó szerint azt jelenti, hogy „mindenki kifelé”, akinek nincs dolga a konklávén. Ez a ceremóniamester, Diego Ravelli feladata.

A Sixtus-kápolnában csak a pápaválasztó bíborosok maradhattak, és az ajtót kulcsra zárták.

A szavazást megelőzően a bíborosok egyenként esküt tettek a Bibliára. Kisorsoltak három szavazatszámlálót, három revizort és három beteglátogatót, akik mobilurnával az esetleg gyengélkedés miatt a Szent Márta-házban maradó bíborosok szavazatait vették fel és vitték át a Sixtus-kápolnába.

A pápaválasztás esélyesei

Ferenc pápa temetését követően a vatikáni adminisztráció teljes egészében a pápaválasztás előkészületeivel volt elfoglalva. Koruk miatt a pápaválasztó bíborosok száma elérte a 133-at, bár korábbi alkalmaknál 120 volt az engedélyezett létszám.

Mivel Ferenc pápasága 12 éve alatt a bíborosi kollégium 80 százalékát kicserélte, illetve az érkezők kinevezése hozzá volt köthető, ezért sokáig bizonytalanság volt az elemzők között, hogy mely kontinensről érkezhet az új szentatya az argentin pápa után. Az olaszok esélyesként emlegették Pietro Parolin 70 éves, olasz vatikáni diplomatát.

Ő egyébként Ferenc pápa államtitkáraként szolgált 2013 óta. A pozíció a pápáé után a második a vatikáni hierarchiában. Sokan várták, hogy Ázsiából, méghozzá a Fülöp-szigetekről érkezik az új pápa Luis Antonio Tagle személyében, akit gyakran „ázsiai Ferencnek” neveznek.

Mivel elődeihez képest Ferenc sok körutat tett afrikai államokban és ezzel megnövelte a katolikus egyházhoz csatlakozó afrikaiak számát, ezért az esélyesek között volt Peter Turkson, 76 éves vatikáni tisztviselő is.

Ennek ellenére nem jött be a bukmékerek tippje.

Robert Francis Prevost amerikai bíboros nevét nem emlegették a legesélyesebb 10 jelölt között.

Élő közvetítés a pápa bemutatkozásáról:

(Vatican News/YouTube)