Új szintre lépett az MTA elleni zsarolás: kiderült, mivel próbálja lekenyerezni az Orbán-kormány az akadémiát.
Freund Tamás levelet küldött az Orbán-kormány számára az MTA feltételéről
Javaslatot tett Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke az Orbán-kormánynak. Mint ismert: a kabinet vagyonátruházást próbál kizsarolni az akadémia vezetésétől, amely nem mást jelent, mint az MTA teljes, Széchenyi István életműve óta felhalmozódott ingatlanvagyon kormányzat általi beszántását jelentené.
Az akadémia elnöke egy feltétellel hajlandó aláírni a kormány által elvárt vagyonátruházási szerződést: ehhez egy olyan záradékra várnak, amely a bíróság döntéséhez köti annak érvényességét. Erről a hvg.hu egy, a szerkesztőség birtokába került levél alapján írt vasárnap este.
A portál azt közölte: az üzenetet az MTA korábbi kutatóintézeteinek, a Hun-Ren Magyar Kutatási Hálózatnak egyik, anonimitást kérő intézetvezetője írta. A kezdeményezésről Bódis László helyettes államtitkár tájékoztatta a kutatóintézetek vezetőit.
Hogyan zsarolja az Orbán-kormány az MTA vezetését?
A levél alapján kiderült: a kormány szeretné megkötni a szerződést a következő időszakban az MTA-val. A Hun-Ren, valamint a kutatóintézetek alapító okiratait ezt követően lehet benyújtani a bírósághoz. Amennyiben a bíróság bejegyzi az új szervezetet, a kormány megköti a Hun-Rennel a közfeladat finanszírozásásáról szóló szerződést.
A lap úgy tudja: a kormány ezt követően utalja át a béremelés céljára belengetett 18 milliárd forintot a Hun-Rennek.
A tervek szerint a kutatók szeptembertől kaphatnák meg a jelentősen, 30–40 százalékkal megemelt béreket – a vagyonátadásért cserébe. Jövőre viszont
csak akkor kaphatja meg az MTA a 18 milliárd forintot, ha életbe lép a vagyonátruházási szerződés.
Tehát válaszút elé állították az MTA-t: vagy engednek a zsarolásnak némi pluszpénzért cserébe, és hallgatnak, vagy egy fillér pénzt sem kapnak, és közben a kormány kivérezteti az akadémiai hálózatot.
Egyetlen peren múlik az akadémia ingatlanállományának jövője
A kormányzati bedarálásnak azonban van egy további feltétele: az akadémia részéről. Ez pedig nem más, minthogy a bíróság jogszerűen elutasítja Radnóti Sándor esztéta, akadémikus beadványát, amely tartalmi és eljárásjogi hibára hivatkozva támadta meg az MTA közgyűlési határozatát. A korábbi döntés értelmében a 130 milliárd forintosra becsült akadémiai vagyon 80 milliárd forintért való “beváltásáról” döntött. Jelenleg tehát már a bíróságon a nyomás:
ha elfogadják a beadványt, kútba esik a kormányzat mesterterve.
Radnóti azt is kérte a periratában, hogy a határozat végrehajtását a per jogerős befejezéséig függessze fel a bíróság. A Fővárosi Törvényszék nemrégiben a Polgári Kollégiumhoz továbbította az MTA elleni pert, ami ellen Radnóti fellebbezett.
A per mögött jelentős akadémiai támogatottság áll: például Vörös Imre jogtudós és az Akadémia Dolgozók Fóruma is a kezdeményezés mellett áll. Az alacsony vételár mellett azt is kifogásolják a kezdeményezők, hogy nincs garancia rá, hogy az ingatlanegyüttes átkerül Hun-Renhez, és az ingatlan az a kesőbbiekben továbbra is kutatási célokat szolgál.