Fokozódott a feszültség India és Pakisztán között: kitörhet a háború?
Egy magas rangú pakisztáni tisztviselő szerda reggel azt állította, „hiteles hírszerzési információkkal” rendelkezik arról, hogy Újdelhi a következő két napban katonai akciót fog végrehajtani Pakisztán fővárosa, Iszlámábád ellen – írta a CNN.
„Pakisztán hiteles hírszerzési információkkal rendelkezik arról, hogy India katonai akciót tervez Pakisztán ellen a következő 24-36 órában”
– mondta Attaullah Tarar pakisztáni tájékoztatási miniszter az X-oldalán szerdán hajnalban közzétett bejegyzésében.
A fegyveresek 26 turistát mészároltak le Kasmírban
A portál azt írta, hogy a miniszter kijelentése egy héttel azután hangzott el,
hogy fegyveresek 26 turistát mészároltak le
az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban található Pahalgam hegyvidéki városában. Kasmír rendkívül veszélyes terület, India és Pakisztán ellenőrzése alatt áll, de mindkét ország a terület egészére tart igényt. A turisták elleni kegyetlen támadás azonnal széles körű felháborodást váltott ki Indiában. A mészárlás az elmúlt héten csak fokozta a szembenállást a két ország között.
A két nukleáris fegyverekkel rendelkező rivális három háborút vívott a hegyvidéki területért, amelyet ma egy de facto határ, az úgynevezett ellenőrzési vonal oszt meg, mióta közel 80 évvel ezelőtt Nagy-Britanniától függetlenné váltak.
Emlékeztettek, hogy India 2019-ben légicsapásokat hajtott végre Pakisztánon belül, miután egy felkelőcsoport jelentős támadást intézett félkatonai személyzet ellen az India által igazgatott Kasmírban. Az 1971-es háború óta ez volt az első ilyen jellegű behatolás Pakisztán területére, ami a két szomszédos ország között dúlt.
Az elemzés szerint India hasonlóképpen reagálhat. Narendra Modi indiai miniszterelnök a múlt héten úgy fogalmazott,
hogy a támadókat „a Föld végéig” üldözi.
A pakisztáni miniszter pedig szerdán azt állította, hogy „India minden katonai kalandorságára határozott válasz érkezik”.
Az Egyesült Államok és Kína is reagált
Marco Rubio amerikai külügyminiszter nyugalomra intett, és valószínűleg már csütörtökön beszélni fog indiai és pakisztáni kollégáival – közölte kedden Tammy Bruce külügyminisztériumi szóvivő.
„Mindkét féllel felvettük a kapcsolatot, és természetesen azt mondjuk nekik, hogy ne eszkalálják a helyzetet”
– mondta Bruce az újságíróknak a külügyminiszter nyilatkozatát idézve. Újdelhit Washington fontos partnerének tekintik, mivel az ország igyekszik ellensúlyozni Kína befolyását az indo-csendes-óceáni térségben. Emellett Pakisztánt is kulcsfontosságú amerikai partnerként kezelik.
Kína szintén ellenőrzi Kasmír egy részét, az utóbbi években pedig egyre közelebb került Pakisztánhoz.
Kína külügyminisztere, Vang Ji a múlt héten beszélt Ishaq Dar pakisztáni miniszterelnök-helyettessel és külügyminiszterrel. Ő is visszafogottságra intett, és hangsúlyozta, hogy a Pakisztán és India közötti
semmilyen konfliktus „nem szolgálná a két fél alapvető érdekeit”,
és kockázatot jelentene a regionális biztonságra – jelentette a CGTN állami műsorszolgáltató.
India kemény lépéseket tett a radikális vezetésű Pakisztán ellen: akár háború is kitörhet a kér ország között
„A jelenleg Indiában tartózkodó minden pakisztáni állampolgárnak el kell hagynia Indiát, mielőtt vízumuk lejár”
– közölte az indiai külügyminisztérium. Hozzátették: a vízumok lejárati dátumát április 27-re előrehozták, de orvosi vízummal két nappal tovább maradhatnak a pakisztániak Indiában.
Újdelhi más intézkedéseket is bejelentett. Csökkentették a diplomáciai személyzet létszámát és az egyetlen működő szárazföldi határátkelőhelyet is lezárták a két ország között – írta az index.hu.
A vízmegosztást is felfüggesztették
A CNN beszámolója szerint India felfüggesztette részvételét egy kulcsfontosságú vízmegosztási paktumban,
és mindkét fél kitiltotta egymás légitársaságait a saját légteréből.
Az Indus Vízügyi Egyezmény 1960 óta volt hatályban, és ritka diplomáciai sikertörténetnek számított a két viszálykodó ország között.
A szerződés a hatalmas Indus folyórendszer vízének megosztását szabályozza, amely létfontosságú erőforrás. Több százmillió ember megélhetését biztosítja Pakisztánban és Észak-Indiában. Az Indus Tibetből ered, és Kínán, illetve az India által ellenőrzött Kasmíron keresztül folyik, mielőtt eléri Pakisztánt.
Kapcsolódó:
Hatalmas lebukás: Kiderült, hogyan játssza ki Putyin a szankciókat
Figyelem! Aggasztó hírek érkeztek a Magyarországon pusztító súlyos betegségről