Tovább terjed a Matolcsy-vírus: Itt az újabb nagy lebukás az MNB-botrányban

A Gazdasági Versenyhivatal három esetben is aktívan támogatta Matolcsy MNB-alapítványok körüli hűtlen kezelését.

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) három olyan döntést is hozott, amivel segítette a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványainak gyanús ingatlanbeszerzéseit. A GVH hagyott jóvá olyan ügyeleteket,

amiket meg kellett volna állítania, hogy megakadályozza az alapítványi vagyon elherdálását

– derült ki az mfor.hu vasárnapi cikkéből.

A Gazdasági Versenyhivatal három döntéssel is segítette Matolcsyékat

Mindez azért történhetett meg, mert Matolcsy György jegybankelnök és Rigó Csaba GVH-elnök remek kapcsolatot ápolt egymással. Pedig a versenyhivatal feladata pont az lenne, hogy megakadályozza a közvagyon elherdálását.

A portál összegyűjtötte a három konkrét esetet:

  • 2021. április 20-án engedélyezte a versenyhivatal, hogy az akkor már – áttételekkel – MNB-alapítványi tulajdonban lévő GTC Magyarország Ingatlanfejlesztő Zrt. megszerezze a Váci Greens Irodapark „D” épületét.
  • 2021. május 30-án pedig azt is engedélyezte a Gazdasági Versenyhivatal, hogy fenti módszerrel a GTC közvetlen irányítást szerezzen a WINMARK Ingatlanfejlesztő Kft. felett.

A portál szerint főleg az utolsó volt komolyabb szerzemény. 58 milliárd forintért ugyanis két Duna-parti, Infoparkban lévő irodaházat szereztek így meg, amelyek bérlői az Ericsson és az Evosoft nemzetközi vállalatok.

Matolcsyék rengeteg közpénz lapátoltak ki a jegybank alapítványain keresztül

Mint ismert, a Direkt36 számolt be róla, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) súlyos hiányosságokat tárt fel, valamint jelentős veszteségeket okozó döntéseket azonosított a Magyar Nemzeti Bank több százmilliárd forintos alapítványi vagyonának kezelésében.

Az ÁSZ vizsgálata a Matolcsy György MNB-elnöksége idején létrehozott, hozzá közeli személyek által vezetett Pallas Athéné Domus Meriti Alapítványra és az alapítvány vagyonát kezelő Optima Befektetési Zrt.-re irányult.

Az Optima mintegy 500 milliárd forintos vagyont kezelt, amelyet az ÁSZ szerint egy „lényegében átláthatatlan, a valós vagyon értékelését szinte ellehetetlenítő” struktúrán keresztül fektettek be. Azóta az is kiderült, hogy valójában 563 milliárd forintérintett a botrányban.

Kapcsolódó: Történt egy „kis” számítási hiba: Így tüntettek el még 63 milliárd forintot Matolcsyék

Matolcsy fia Kovács Petra fedőnéven irányította a birodalmat

A jelentések szerint az MNB-s alapítványok nem megfelelően kezelték a rájuk bízott hatalmas összegeket. Eközben a pénzből olyan cégek is részesültek, amelyek Matolcsy György nemrég távozott jegybankelnök fiának környezetéhez köthetők. Beszámoltunk róla, hogy Matolcsy Ádám Kovács Petra fedőnéven irányíthatta magántőkealapos birodalmát.

Az Állami Számvevőszék szerint az MNB alapítványának vagyonkezelő cége jelentős kockázatnak tette ki a rábízott vagyont, amikor több százmilliárd forintot fektetett két külföldi ingatlancégbe. Ezek értéke azóta jelentősen csökkent. Az egyik ügylet során az Optima-csoport ráadásul 60 milliárd forinttal a piaci ár felett vásárolta meg a részvényeket.

Az ÁSZ az ügyben feljelentést tett, valamint felvetette a jegybanki alapítvány vezetőinek felelősségét is. A döntést néhány óra leforgása alatt, egy súlyos szakmai hiányosságokat tartalmazó előterjesztés alapján hozták meg. A jegybank Varga Mihály vezetése alatt azonnal leváltotta az alapítvány és az Optima Zrt. vezetőségét.

(Kiemelt képünkön Rigó Csaba látható)

Kapcsolódó:

Ekkora baj? Súlyos jelek mutatnak Matolcsy Ádám külföldre menekülésére (+videó)

Valódi Hírek