Ausztria is elkezdett aggódni a Peresztegen kialakult helyzet miatt.
Egyre nagyobb feszültség alakul ki hazánkban a ragadós száj- és körömfájás-járvány miatt. A rendelkezésre álló információk szerint több mint 600 marhát és 2000 sertést öltek le vasárnap estére a fertőzések miatt. Részletesen beszámoltunk a Peresztegen kialakult helyzetről is, ahová éjjel kezdték el hordani a tetemeket, hogy azokat a településen kialakított dögkútban földeljék el.
A magyar kormány nem adott tájékoztatást semmiről
A helyi lakosok már napok óta tiltakoznak a dögtemető ellen, elmondásuk szerint őket semmiről sem tájékoztatták. A tüntetők jelezték azt is, hogy félnek a következményektől, és azt sem tudják, hogy a peresztegi ivóvíz alkalmas-e egyáltalán emberi fogyasztásra. Többen is arról számoltak be, hogy rendkívül tartanak a dögtemetővel járó következményektől.
Felhívjuk rá a figyelmet, hogy mindeddig sem Nagy István agrárminiszter, sem más döntéshozó nem jelent meg Peresztegen, a lakosok semmilyen hivatalos tájékoztatást nem kaptak arra vonatkozóan, hogy mi zajlik a lakóhelyükön. Földi Judit, a DK politikusa ugyanakkor részt vett a községben tartott demonstrációkon, és jelezte: mindenben támogatni fogják a helyieket.
A polgármester szerint nem veszélyes a dögtemető
Az indulatok pedig továbbra sem csillapodnak Peresztegen. Az atv.hu tudósítása szerint Sellei Tamás polgármester az éjjel újra megkísérelte csillapítani a kedélyeket, azonban nem járt túl nagy sikerrel. A településvezető a csatornának nyilatkozva azt közölte, hogy
„a dögtemető nem veszélyezteti sem a környezetet, sem a közelében élők egészségét” (sic!).
Hozzátette, több mint 10 méter vastag agyagréteg van itt, ebbe ásnak egy hatméteres mélységű gödröt. A vízügyi szakember szerint ez a vízkészletet, sem a talajvízkészletet, sem a közelben lévő patak vízkészletét nem veszélyezteti – magyarázta a polgármester.
Félnek az emberek, nem kapnak válaszokat
A helyiek ugyanakkor hangsúlyozták, hogy rengeteg kérdésükre nem kapnak érdemi válaszokat.
Spéder Dániel, a DK megyei képviselője közölte: a hangulat a bábolnaihoz hasonló, ahol azt ígérték, hogy gyorsan lezárulnak a szállítások, ám nem így lett.
„A legnagyobb probléma az, hogy a hosszú távú hatásokkal senkit sem tájékoztattak, hogy itt a későbbiekben mi lesz, mi várható, illetve eléggé felháborítónak tartom, hogy az éjszaka közepén ideállított több kamion, amik
letették nekünk ide ezt a dögvészt”
– hívta fel a figyelmet.
Egy megkérdezett szigetvári állatorvos véleménye szerint a védekezés irányítását az állatorvosokra és az ügyben jártas szakemberekre kellene bízni, nekik kellene alárendelni végrehajtó szerveket is, azonban ez jelenleg nem így történik. Mint megírtuk, a dögtemető körüli kerítés még el sem készült, azt katonák őrzik, hogy az arra járó vadállatok ne tudják széthordani a tetemeket.
Már Ausztria is figyelmeztette a magyar kormányt
Vasárnapi hír, hogy Ausztria aggodalmának adott hangot, amiért az osztrák hatóságokat nem értesítették előre. A probléma, hogy a ragadós száj- és körömfájással fertőzött állatállomány tetemeit Magyarországon, Pereszteg közelében elásták – közölte az mfor.hu a vol.at
„Az osztrák hatóságok nem lettek értesítve: Magyarország titokban elásott 874 halott tehenet a határhoz közel„
címen megjelent cikke alapján.
Az anyagban kiemelték: Pereszteg körülbelül hat kilométerre található az osztrák határtól. Mint írták, annak érdekében, hogy továbbra is kizárható legyen a száj- és körömfájás vírusának terjedése szennyezett talajvízen keresztül,
a tartományi hivatal vízügyi főosztályának szakértői vizsgálják a helyzetet.
„Továbbra is nagy figyelmet fordítunk arra, hogy kizárhassuk a talajvízre gyakorolt esetleges hatásokat. Minden lehetőséget ki fogunk használni a folyamatos ellenőrzésre és az együttműködésre a határon átnyúló vízügyi bizottság keretében”
– közölte Heinrich Dorner (SPÖ) tartományi tanácsos, aki egyúttal élesen kritizálta is a magyar hatóságok eljárását és tájékoztatási gyakorlatát az üggyel kapcsolatban.
Videó:
A közösségi médiában arról írtak, hogy légtérzár van Peresztegnél.
„Senki nem gondolja komolyan, hogy a leselkedő drón bármilyen egészségügyi, vagy nemzetbiztonsági kockázattal jár, amikor a rohadó tetemeket figyeli… Mégis a hatóság úgy találta jónak, ha semmiféle információ nem jut el a sajtóhoz és az érintett lakossághoz.
Ezért
egy kék színű Ford Tranzitba integrált zavaróállomás biztosítja,
hogy a távirányítású repülő eszközök felszállni se tudjanak.
Gratulálunk a kormányunknak és a válságkezelésnek!”
– olvasható egy bejegyzésben.
Vasárnap este egy videót is megosztottak a Facebookon, amelyen az útszakasz látható, amin keresztül szállítják a tetemeket:
Kapcsolódó:
Baj van Peresztegen: Félnek az emberek, nem tudták körbekeríteni a dögtemetőt (+videó)
Megdöbbentő videó: Kamionokkal szállítják Peresztegre a Rábapordányban leölt állatok tetemét