Rendkívüli: Kulcsfontosságú tárgyalásokat folytatott az USA és Oroszország az ukrajnai háborúról (+videó)

Trumpék elkezdtek úgy táncolni, ahogy Putyin fütyül.

Minden jel arra mutat, hogy a Donald Trump által vezetett amerikai kormány nem rendelkezik saját tervvel az orosz–ukrán háború lezárását illetően, ezért az Egyesült Államok engedni fog Moszkva akaratának, hogy tető alá hozzanak egy átfogó orosz–amerikai üzleti megállapodást.

Az amerikai elnök hivatalba lépése óta már három hónap telt el, ez idő alatt pedig az Egyesült Államok nem tudott nyomást gyakorolni Oroszországra a háború lezárása érdekében. Sőt, nagyon úgy tűnik, hogy

az USA elkezdett alkalmazkodni az orosz politikai vezetés célkitűzéseihez (!).

Mindezt alátámasztja Steve Witkoff különmegbízott Fox Newsnak adott nyilatkozata, amelynek keretében először osztott meg részleteket a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott pénteki tárgyalásairól.

Kiderült, miről „tárgyaltak” Trumpék Oroszországgal

Steve Witkoff – aki hivatalosan a közel-keleti ügyek különmegbízottja, nem pedig Ukrajnáé – azt nyilatkozta, hogy megbeszélései „meggyőzőek” voltak, és egy lehetséges „békemegállapodás” köré épültek, amely szavai szerint öt terület státuszán alapulna. Az amerikai diplomata tájékoztatása szerint

„Putyin kifejezte szándékát egy »tartós béke« megteremtésére” (?).

Bár Witkoff nem nevezte meg konkrétan a szóban forgó öt térséget, egyértelműen a 2014-ben elcsatolt Krímre, valamint a részben megszállt Luhanszk, Donyeck, Zaporizzsja és Herszon megyékre utalt, amelyeket Oroszország már 2022-ben hivatalosan is annektált.

„Ennél azonban sokkal többről van szó”

– mondta Witkoff, közölve: léteznek biztonsági protokollok, nem lesz NATO-tagság, és Ukrajnára nem vonatkozik az 5. cikkely.

Az amerikai főtárgyaló meghökkentő kijelentései vélhetően aggodalmat fognak kelteni az európai szövetségesek körében is, ugyanis szavai gyakorlatilag Vlagyimir Putyin követeléseinek visszhangjaként hatnak, különösen annak tükrében, hogy Steve Witkoff az amerikai elnök különmegbízottjaként nyilatkozott.

Megszólalt a Kreml

A tárgyaló emellett egy tágabb stratégiai víziót is felvázolt: szerinte jelenleg valós lehetőség kínálkozik az orosz–amerikai kapcsolatok új alapokra helyezésére, mégpedig bizonyos, „rendkívül ígéretes” kereskedelmi lehetőségek révén. Witkoff – aki szintén ingatlanmágnásként vált Trump-közeli diplomatává – úgy véli,

„ez a megközelítés valódi stabilitást hozhat a térségben” (sic!).

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kedden elutasította, hogy konkrét határidőt említsen az esetleges „béketárgyalások” folytatásával kapcsolatban, ugyanakkor hangsúlyozta: Moszkvában továbbra is megvan a politikai akarat egy megállapodás elérésére. Peszkov Steve Witkoff szavaira is visszautalt, amikor az amerikai–orosz együttműködésben rejlő „óriási potenciál”-ról beszélt, amely szerinte hozzájárulhatna a globális stabilitás megteremtéséhez (?).

Aggodalmuknak adtak hangot az amerikai tisztviselők

Mindeközben amerikai tisztviselők aggodalmukat fejezték ki a Trump-közeli diplomácia irányvonala miatt. A Wall Street Journal hétfői közlése szerint Marco Rubio külügyminiszter és Keith Kellogg – aki hivatalosan is az Ukrajna-ügyi különmegbízott –

arra kérték Donald Trumpot, hogy ne tegyen területi engedményeket Oroszország felé.

A Reuters információi szerint Steve Witkoff már április elején azt javasolta Trumpnak, hogy ismerje el a négy, részben megszállt ukrán régió – Donyeck, Luhanszk, Zaporizzsja és Herszon – orosz ellenőrzését, mint a leggyorsabb utat egy tűzszünethez. Ezzel szemben Keith Kellogg ellenezte az ötletet, hangsúlyozva, hogy Ukrajna biztosan nem fogadja el ezeket a feltételeket.

Steve Witkoff pénteken feltűnően barátságosan üdvözölte Putyint Szentpéterváron – annak ellenére, hogy Donald Trump korábban azt nyilatkozta, feldühítette őt az Ukrajna elleni orosz légitámadások folytatása. Az USA ugyanakkor nem reagált megtorló intézkedésekkel, pedig Moszkva továbbra is elutasítja Trump javaslatát egy 30 napos tűzszünetre.

Ráadásul az orosz hadsereg tíz napon belül két súlyos rakétatámadást is végrehajtott: előbb Krivij Rih, majd a kelet-ukrajnai Szumi városa volt célpont. A virágvasárnapi szumi csapás során két ballisztikus rakéta becsapódása legalább 35 ember életét követelte, és közel 120-an megsérültek.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök határozott választ követelt, mondván, „Moszkvában meg vannak győződve arról, hogy büntetlenül gyilkolhatnak tovább”. Keith Kellogg, Trump Ukrajna-ügyi különmegbízottja is úgy nyilatkozott, hogy

„az orosz támadás a tisztesség minden határát átlépte”.

Ezzel szemben az amerikai elnök továbbra is ellentmondásos kijelentéseket tesz. Nayib Bukele salvadori elnök társaságában Trump hétfőn nyilvánosan elutasította Zelenszkij kérését tíz darab Patriot típusú légvédelmi rendszer megvásárlására, az ukrán elnököt azzal vádolva, hogy „mindig rakétákat akar”. Emellett Trump ismét visszhangozta az orosz propagandát, miszerint a háborút valójában Kijev kezdte.

„Nem indítasz háborút valaki ellen, aki hússzor akkora, mint te, és aztán reménykedsz, hogy az emberek adnak neked rakétákat”

– jelentette ki az Egyesült Államok elnöke.

A The Guardian arról számolt be, hogy az amerikai kongresszus Ukrajna-párti republikánus tagjai megpróbálják rávenni Trumpot, hogy gyakoroljon nagyobb nyomást Putyinra, ha valóban tűzszünetet akar elérni.

„Putyin és a béke nyilvánvalóan nem fér meg egy mondatban”

– hangsúlyozta Lindsey Graham szenátor.

Michael McCaul texasi képviselő pedig kijelentette,

„miközben Ukrajna elfogadta az elnök tűzszüneti javaslatát, Vlagyimir Putyin továbbra is azt mutatja, hogy jobban érdekli a vérontás, mint a béke.”

„Hacsak nem történik hamarosan drámai változás, nyilvánvaló számomra, hogy

az egyetlen remény a háború befejezésére az, ha továbbra is megbénítjuk Oroszország gazdaságát

és megbüntetjük azokat, akik Putyint támogatják”

– mondta Lindsey Graham.

(foxnews.com / népszava.hu nyomán)

Valódi Hírek