Megjött Varga Judit párjának válasza: Így reagált arra, hogy a szeme előtt lopták szét magukat Matolcsyék

Windisch László szerint hiába volt 2019-ig az MNB alelnöke, semmit sem tudhatott Matolcsyék alapítványos trükközéséről.

Ugyan 2013 és 2019 a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke volt Windisch László, mégsem tudott semmit a Matolcsy-klán trükközéseiről.

Windisch László semmiről sem tudott

Windisch 2022 óta az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke. Állítása szerint az első teljes évben, amikor már ő határozta meg a szervezet ügymenetét, megkezdték a jegybank gazdálkodásának vizsgálatát. Mint a 444.hu-nak írta az ÁSZ, a 2023-ban megkezdett ellenőrzés eredménye csak véletlenül esett egybe azzal, hogy pont Matolcsy György mandátumának lejártakor hozták nyilvánosságra a jelentést.

Azt is írta a hatóság, hogy Windisch alelnökként más területkért felelt: a pénzügyi szervezetek felügyelete és fogyasztóvédelem tartozott hozzá. Mint ilyen, „semmilyen feladata nem volt az MNB által létrehozott alapítványok alapítói jogainak gyakorlásával kapcsolatosan”.

Azt is tagadta az Állami Számvevőszék, hogy a kormánynak bármilyen köze lett volna a vizsgálat elindításához, vagy annak nyilvánosságra hozásának időpontjához. Szerintük az ÁSZ független szervezet, munkarendjét csak is maguk határozzák meg.

Abban azért mi látunk némi ellentmondást, hogy egyik oldalon azt állítja a hatóság, hogy Windisch László semmiről nem tudott a jegybank alelnökeként, másik oldalon viszont rögtön megindította a vizsgálatot, amint lehetősége volt rá. Valamit akkor mégiscsak sejtenie kellett. Főleg, ha valóban függetlenül hozta meg a döntést. Ha más nem azért, mert 2016 óta rendszeresen beszámolt a sajtó arról, hogy mennyi gyanús körülmény volt az MNB-alapítványok körül.

Megírtuk, hogy több bűncselekmény gyanúja miatt is feljelentést tett az ÁSZ a MNB-hez kötődő alapítványok gazdálkodásával kapcsolatban.

Matolcsyék rengeteg közpénz lapátoltak ki a jegybank alapítványain keresztül

Mint ismert, a Direkt36 számolt be róla, hogy az Állami Számvevőszék súlyos hiányosságokat tárt fel, valamint jelentős veszteségeket okozó döntéseket azonosított a Magyar Nemzeti Bank több százmilliárd forintos alapítványi vagyonának kezelésében.

Az ÁSZ vizsgálata a Matolcsy György MNB-elnöksége idején létrehozott, hozzá közeli személyek által vezetett Pallas Athéné Domus Meriti Alapítványra és az alapítvány vagyonát kezelő Optima Befektetési Zrt.-re irányult.

Az Optima mintegy 500 milliárd forintos vagyont kezelt, amelyet az ÁSZ szerint egy „lényegében átláthatatlan, a valós vagyon értékelését szinte ellehetetlenítő” struktúrán keresztül fektettek be.

Matolcsy fia Kovács Petra fedőnéven irányította a birodalmat

A jelentések szerint az MNB-s alapítványok nem megfelelően kezelték a rájuk bízott hatalmas összegeket. Eközben a pénzből olyan cégek is részesültek, amelyek Matolcsy György nemrég távozott jegybankelnök fiának környezetéhez köthetők. Beszámoltunk róla, hogy Matolcsy Ádám Kovács Petra fedőnéven irányíthatta magántőkealapos birodalmát.

Az Állami Számvevőszék szerint az MNB alapítványának vagyonkezelő cége jelentős kockázatnak tette ki a rábízott vagyont, amikor több százmilliárd forintot fektetett két külföldi ingatlancégbe. Ezek értéke azóta jelentősen csökkent. Az egyik ügylet során az Optima-csoport ráadásul 60 milliárd forinttal a piaci ár felett vásárolta meg a részvényeket.

Az ÁSZ az ügyben feljelentést tett, valamint felvetette a jegybanki alapítvány vezetőinek felelősségét is. A döntést néhány óra leforgása alatt, egy súlyos szakmai hiányosságokat tartalmazó előterjesztés alapján hozták meg. A jegybank Varga Mihály vezetése alatt azonnal leváltotta az alapítvány és az Optima Zrt. vezetőségét.

Mint ismert, Windisch László Varga Judit korábbi igazságügyi miniszter párja.

Valódi Hírek