Itt a válasz.
Máris reagált az EU Donald Trump vámjaira
Az információk szerint összehangolt válaszlépéssel tervez reagálni az Európai Unió a Donald Trump amerikai elnök által bejelentett kereskedelmi háborúra. A Reuters tudósítása szerint az Európai Bizottság célzott válaszintézkedéseit valószínűleg jóvá is hagyják, a célba vett amerikai import értéke akár a 28 milliárd dollárt is elérheti.
Kapcsolódó: Áll a bál: Az egész világon tüntettek Donald Trump ellen szombaton (+videó)
Szükséges a válaszlépés
A válaszintézkedések pedig indokoltak, ugyanis az Egyesült Államok 25 százalékos importvámmal sújtja az európai acélt, alumíniumot és autókat, emellett pedig szinte minden más termékre 20 százalékos úgynevezett viszonossági vámot vezet be. Az amerikai elnök által elrendelt intézkedések az EU-ból az Egyesült Államokba irányuló export csaknem 70 százalékát érintik. Érdemes megjegyezni, hogy ebben a számban az autóipar még nincs is benne.
Hétfőn előterjesztik a javaslatot
Az Európai Bizottság hétfőn terjeszti elő javaslatát azon amerikai termékeknek a listájára, amelyekre többletvámokat vetnének ki, hogy ezzel reagáljanak Trump büntetővámjaira.
A tervek szerint a vámok olyan árucikkeket érintenének, mint a hús, a gabonafélék, a bor, a faipari termékek, a ruházat, valamint olyan hétköznapi cikkek, mint a rágógumi, a fogselyem, a porszívó vagy a papír. A Reuters értesülései szerint különösen éles viták várhatók az alkoholtermékekkel kapcsolatban.
Az Európai Bizottság például 50 százalékos vámmal sújtaná a bourbon whisky-t, amire válaszul a Trump-adminisztráció akár 200 százalékos vámmal válaszolhatna az európai borok esetében, amely leginkább a francia és olasz exportőröket érintené érzékenyen.
Egyre több ország vezet be megtorló vámokat az Egyesült Államokkal szemben
Így az EU is csatlakozhat azokhoz az országokhoz – például Kína és Kanada –, amelyek már válaszlépésként bevezettek megtorló vámokat az Egyesült Államok intézkedéseire reagálva. Mindez pedig egy globális kereskedelmi háborúba sodorhatja a világot, amely fogyasztók milliárdjai számára emelheti meg az árakat, és
súlyos következményekkel, akár recesszióval is fenyegetheti a világgazdaságot.
Az EU-tagállamok hétfőn Luxemburgban kezdik meg az első egyeztetéseket a válaszintézkedésekről. Emmanuel Macron francia elnök például azt javasolta, hogy az európai vállalatok ideiglenesen függesszék fel amerikai befektetéseiket, amíg nem tisztázódik a helyzet.
Olaszország és Írország mérsékeltebb álláspontot képvisel
Ugyanakkor Írország – amely exportjának közel egyharmadát az Egyesült Államokba irányítja – óvatosságra és mérsékelt fellépésre intett az üggyel kapcsolatban, Olaszország pedig a megtorló intézkedések gondolatát is megkérdőjelezte. A jelenlegi tervek szerint azonban már szerdán megszülethet a döntés az uniós válaszlépésekről, amelyek közül néhány már április 15-én, többségük pedig május közepén léphet hatályba.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hétfőn és kedden egyeztetéseket folytat a legnagyobb európai acél-, autó- és gyógyszeripari vállalatok vezetőivel annak érdekében, hogy felmérje a tervezett vámok várható hatásait, és meghatározza a szükséges további lépéseket.
Vasárnap Keir Starmer brit miniszterelnök is tárgyalásokat folytatott több európai vezetővel az amerikai importvámokról és a lehetséges közös válaszokról. A Downing Street közleménye szerint a brit kormányfő már szombaton egyeztetett Emmanuel Macronnal, vasárnap pedig megbeszélést folytatott Ursula von der Leyennel, valamint Olaf Scholz távozó német kancellárral és Friedrich Merz leendő kormányfővel is.
A megbeszéléseken kiemelték:
alapvető fontosságú, hogy az amerikai vámintézkedések a lehető legkisebb terhet róják a munkavállalókra,
és hogy szoros együttműködésre van szükség a nemzetközi partnerekkel a gazdasági stabilitás megőrzése érdekében.
Keir Starmer a vasárnapi egyeztetésen csalódottságának adott hangot az új amerikai vámok miatt, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a brit kormány továbbra is a nemzeti érdekek mentén, megfontoltan és higgadtan készül minden eshetőségre.
Trump vámajai kiütötték a biztosítékot Amerikában is: az elnök ellen fordultak a republikánusok
Szintén friss hír, hogy már az amerikai repulikánusok is támogatják azt a törvényjavaslatot, amellyel beszabályoznák Donald Trump vámügyi jogköreit. A CNN közlése szerint
kétpárti támogatást élvez az a törvényjavaslat, amely korlátozná az elnök jogköreit,
valamint kongresszusi jóváhagyáshoz kötné az új vámok bevezetését.
Maria Cantwell demokrata szenátor kiemelte: a törvényjavaslat mögötti „kétpárti lendület” jól jelzi, hogy mekkora aggodalom tört ki Trump elnök újonnan bejelentett „kereskedelmi politikája” miatt.
„Biztos vagyok benne, hogy hallgatnak a választóikra. A fogyasztói kihívások már kezdenek felszínre kerülni, és természetesen a tőzsde nyugdíjjövedelmekre gyakorolt hatása is sok embert megrázott”
– nyilatkozta a szenátor a CBS műsorában.
A törvényjavaslatot hét republikánus szenátor is a támogatásáról biztosította.
(reuters.com / népszava.hu / portfolio.hu nyomán)