Megrázó: Tömegsírba hantolják a több ezer leölt szarvasmarhát

Hegyeshalom közelében földelik el a szerencsétlen állatokat.

A szarvasmarha-állomány teljes egészében megsemmisül a száj- és körömfájás-betegség miatt

A ragadós száj- és körömfájás-betegség miatt leölésre ítélt állatokat egy hatalmas gödörben helyezik el. Levél településen

a marhák 95 százaléka egészséges volt, mégis el kellett pusztulniuk.

Akár tíz napig is eltarthat a megbetegedett és fertőzésnek kitett szarvasmarhák leölése Győr-Moson-Sopron vármegyében – írta az Euronews.

Megírtuk, március utolsó napjaiban berobbant a ragadós száj- és körömfájás Magyarországon. A Nébih akkor megerősítette: Levél településén egy 3000 egyedből álló tejelő szarvasmarha-állományban igazolták a rendkívül fertőző vírust. A betegség olyan gyorsan terjed, hogy már a szél is képes továbbvinni, ezért a hatóságok azonnali intézkedéseket rendeltek el.

A helyiek félnek a fertőzéstől

Kamionokkal szállítják több mint 3000 állat tetemét a magyar-osztrák határ közelében fekvő Csemeztanya és Irénpuszta közötti állami területre, ahol elföldelik az állatokat. Mész és szalma mellett két méternyi földréteget helyeznek el a tetemek fölött.

A hatalmas állati tömegsírt néhány száz méterre ásták ki a Hegyeshalomhoz tartozó Csermeztanyától. A helyiek amiatt aggódnak, hogy az állattetemek megfertőzhetik a talajvizet.

„Saját kútjaink vannak, saját fúrt kútjaink, elég közel temetik el az állatokat. Attól félünk, nehogy szennyeződjön az ivóvizünk. Jó, hogy megígérték, hogy majd lesz vízhálózat, de nehogy előbb történjen valami”

– mondta a portálnak Bakos Mihály. Ő 1959 óta él Csermeztanyán.

Miután Levélen azonosították a párosujjú patásokat megfertőző betegséget, azonnal döntöttek a leölésükről. A rendőrök is folyamatosan szolgálatban vannak, hogy ellenőrizzék, az érintett telepre tényleg csak az állatorvos és a dolgozók mennek be.

Nagyon megviseli őket az állatok leölése

A Nyugati Kapu Szövetkezet tulajdonosa, az osztrák származású magyar állampolgár Paul Meixner 30 éve tart állatokat Levélen. Az egész gazdálkodása veszélybe kerülhet amiatt, hogy az összes marhát le kell vágniuk. Pedig állományuknak csak 5 százaléka fertőződött meg.

„Ez egy uniós állategészségügyi rendelet, minden tagországnak aszerint kell dolgoznia. A fertőzött állományt pontosan leírva meg kell semmisíteni, mert ha ez továbbmegy, az egész országot tovább tudja fertőzni. Ezért kell lokalizálni”

– magyarázta a portálnak. Hozzátette, az egészséges marhák tömeges leölése érzelmileg is nagyon megviseli az állattartókat.

„Egy folyosóra behajtják az állatot, egy kalodába belép, majd a hentes fejbelövi. A meghalt állatot utána kamionra rakják, és zárt kamionban elszállítják”

– részletezte a tragikus kényszerleölést.

Alaposan fertőtlenítik a telepre érkező és az azt elhagyó teherautókat is.

Szlovákiában közben újabb száj-és körömfájás-fertőzést észleltek,

a rajkai határátkelőn fertőtlenítő folyadékon kell áthaladniuk az autóknak.

A levéli telepnek másfél milliárd forintos kára keletkezik amiatt, hogy az összes marhát leölik. Naponta több tízezer liter tejet szállítottak el innen, ennek hiánya is óriási bevételkiesést jelent. A kormány bár kártalanítást ígért, de az kérdéses, hogy ez mire lesz elegendő.

Kapcsolódó:

Dobrev Klára: Az Európai Bizottsághoz fordulunk a magyar gazdák kártalanításáért

Figyelmeztetett a Nébih: Módosultak a ragadós száj- és körömfájás járvány miatti intézkedések

Beadta a derekát a kormány: Bértámogatást kapnak a szarvasmarhatartó gazdálkodók

Valódi Hírek