A németek minden tekintetben ellenezték az atombomba fejlesztését, a Merz-kormány azonban változtathat ezen.
Friedrich Merz kormánya változást hozhat az atombomba fejlesztésére vonatkozó politikáján
Lassan összeáll az új német kormány. A kancellár várhatóan a kereszténydemokrata Friedrich Merz lesz. Ő azt tervezi, hogy Németországot az európai nukleáris ernyő egyik bázisává teszi.
A németországi Büchel nevű faluban 10-20 amerikai atombombát tárolnak. Típusuk B61-es, és vészhelyzet esetén német vadászrepülők is el tudnák juttatni őket célpontjaikhoz.
Az atombombák németországi tárolása a „nukleáris részvétel” égisze alatt lehetséges. Ez azt jelenti, hogy bár a köztársaságnak nincsen saját atomfegyvere, ezen a módon mégis évtizedek óta részét képezi a nyugat elrettentésre alapuló atomstratégiájának.
A jövőben mindez azonban megváltozhat, miután Donald Trump elfordult Európától, különösen Németországtól. Ennek következtében a németeknek a következő évek során többszáz millió eurót kell a védelembe fektetniük, hogy a többi európai partnerrel valahogy ütőképes szintre hozzák magukat.
Változó világ, változó álláspont
A kereszténydemokraták és a szociáldemokraták koalíciós tárgyalásai még el sem kezdődtek, amikor abban már megegyeztek, hogy a Bundeswehrt, a német katonaságot ismét példátlan módon igyekeznek felszerelni.
A kérdés azonban az, hogy a tankok, lövészek és hadihajók elegendők lennének-e ahhoz, hogy egy atomhatalmat, jelen esetben Oroszországot visszarettentsék. Ha a lépés nem lenne kellően meggyőző, az különösen akkor jelentene problémát, ha az Egyesült Államok teljesen visszavonulna, és el is vinné az atombombákat Büchelből.
Európában még csak két országnak van atombombája, a helyzet azonban rövidesen változhat
Jelenleg Európában a franciáknak és a briteknek van atombombájuk. Úgy tűnik, az eddig elképzelhetetlen forgatókönyv lépett életbe: a németek is csatlakozhatnak ehhez a társasághoz.
Ennek megfelelően Merz már arról beszélt, hogy európai atomfegyverprogramot indítana a franciákkal és a britekkel. Emmanuel Macron is nyilatkozott már a közös „európai nukleáris elrettentő” stratégiáról, Keir Starmer brit kormányfő azonban még nem szólalt meg az ügyben.
A Spiegel azt írta, hogy Németország akár arra is képes lenne, hogy maga építsen saját atombombát. Az atomprogramok elhagyása ellenére az országban a bomba előállításához szükséges technológiai tudás továbbra is adott.