Újra kell fegyverezni Európát – közölte az Európai Bizottság elnöke.
A védelmi kiadások ugrásszerű növelésére van szükség
Ursula von der Leyen is részt vett a brit kormány által az ukrajnai rendezés ügyében összehívott vasárnapi londoni csúcstalálkozón. Az Európai Bizottság elnöke a rendezvényt követően adott sajtótájékoztatóján kijelentette: a javaslatot ő terjesztette be a londoni értekezleten, és az Európai Unió március 6-i csúcstalálkozóján bemutatja az erről összeállított átfogó terveket is.
A bizottsági elnök hangsúlyozta, hogy
az európai védelmi kiadások „ugrásszerű, tetemes” növelésére van szükség.
Ursula von der Leyen szerint közös, európai szintű álláspontra kell jutni például olyan területeken, mint az élenjáró technológiájú légvédelmi pajzs kialakítása. Hozzátette: az EU-tagállamoknak mindehhez szélesebb költségvetési mozgástérre lesz szükségük.
Fel kell készülni a legrosszabbra
Az MTI tudósítása szerint az Európai Bizottság vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy az uniós országok mindegyike megértette, hogy az alulfinanszírozottság hosszú időszaka után mindennél fontosabb feladattá vált az európai védelmi kiadások emelése, mégpedig hosszú időre, mert az Európai Unió biztonságáról van szó.
„Abban a geostratégiai környezetben, amelyben élünk,
mindig a legrosszabb eshetőségekre kell felkészülnünk”
– fogalmazott Ursula von der Leyen.
Kapcsolódó: Rendkívüli EU-csúcsot hívtak össze: Putyin megtámadhatja Romániát is
Közölte: azt az üzenetet kívánja továbbítani az Egyesült Államoknak, hogy Európa vele együtt készen áll a demokrácia védelmére, és annak a jogállamisági alapelvnek a megvédésére is, amely szerint
nem lehet szomszédos országokat katonailag lerohanni és nem lehet erővel átrajzolni a határokat (!).
NATO-főtitkár: az EU kész hozzájárulni az Ukrajnának nyújtandó biztonsági garanciákhoz
A vasárnapi londoni csúcstalálkozó után Mark Rutte NATO-főtitkár azt emelte ki sajtónyilatkozatában, hogy az európai országok készek hozzájárulni az Ukrajnának nyújtandó biztonsági garanciákhoz, amint megszületik a békemegállapodás.
A főtitkára elmondta, a londoni rendezvényen több jelenlévő ország részéről konkrét bejelentések hangzottak el védelmi kiadásaik növeléséről. Hozzátette, erről nem akar bővebb részleteket megosztani, mert erre vonatkozó terveiket az érintett országok fogják majd bejelenteni. Mark Rutte jelezte, az ukrajnai békemegállapodás tartósságához szükség lesz európai békefenntartókra is.
Az Egyesült Államokkal is egyeztetni fognak
Keir Starmer brit miniszterelnök már a vasárnapi londoni csúcstalálkozó előtt közölte, hogy Nagy-Britannia kész békefenntartó alakulatokat vezényelni Ukrajnába, ha erre szükség lesz. Emellett közölte azt is, hogy maradéktalan támogatásukról biztosítják Ukrajnát.
A brit miniszterelnök közlése szerint Nagy-Britannia és Franciaország megállapodott arról, hogy Ukrajnával együttműködve hozzákezd az ukrajnai harci cselekmények befejezését célzó tervek kidolgozásához. Kijelentette:
az elkészült terveket az érintett országok megvitatják majd az Egyesült Államokkal is.
A brit kormányfő szerint a tervezés kiindulópontjaként Ukrajnát a lehető legerőteljesebb helyzetbe kell hozni, annak érdekében, hogy az ukrán fél az erő pozíciójából tudjon tárgyalni. Ennek egyik elemeként Ukrajna 1,6 milliárd font (mintegy 780 milliárd forint) brit exportfinanszírozást vehet igénybe több mint ötezer légvédelmi rakéta beszerzéséhez.
Kapcsolódó:
Rendkívüli EU-csúcsot hívtak össze: Putyin megtámadhatja Romániát is
Áll a bál: Súlyos nemzetközi botrány tört ki Trump és Zelenszkij találkozója után (+videó)