Amikor gumiabroncsról van szó, akkor beszélhetünk téli- és nyárigumikról, valamint 4 évszakos fajtákról egyaránt. A kiválasztás alapvetően a jármű stabilitását, a biztonságát, valamint teljesítőképességét határozza meg. A legnagyobb dilemma azonban gyakran az, hogy melyik a jobb választás. Kell-e egyáltalán külön téligumi vagy egyszerűbb felszereltetni egy 4 évszakos változatot? Mindkét típusnak megvan a maga előnye, amelyeket érdemes figyelembe venni a döntés előtt.
Optimális megoldás a hideg időben
A téligumikat kifejezetten a hideg időjárásra tervezték, amikor a hőmérséklet már nem éri el a 7 fokot. Ezek a gumik puhább keverékből készülnek, amely segíthet fenntartani a rugalmasságot a hóban és a jeges viszonyok között. Novembertől tehát nem árt cserélni. A Gumidirekt autógumi webáruház szerint ilyen esetekben mindenképp téligumi mellett érdemes döntened. Előnyei, hogy jobb tapadást biztosít a hóban és a jégben. A lamellái és mintázata segíthetnek az úton maradni.
Emellett gyorsabb fékutat biztosít, hiszen a puha keverék miatt jobb a tapadás, ami veszélyhelyzetekben nem egy elvetendő szempont. Végül pedig mivel a gumikeverék hidegben is megőrzi a rugalmasságát, kevésbé kopik el, mint a 4 évszakos vagy a nyári társa.
Arra azonban figyelni kell, hogy tavasszal érdemes lecserélni, hiszen nyáron gyorsabban kopik, melegebb időben előbb elhasználódik. Emellett a téli és a nyári változatok közötti váltás idő- és költségigényes, a nem használt szetteknek pedig megfelelő tárolási helyet kell biztosítani.
Univerzális megoldás
Ezzel szemben a 4 évszakos gumik a téli és a nyári gumik tulajdonságainak kombinálásával készülnek. Éppen ezért mind a két évszakban csak közepes teljesítményt képesek nyújtani. Egyre több autós választja azonban ezt a megoldást, főleg kényelmi szempontokból. Főleg azért, mert nem kell évente kétszer cserélni a gumikat, ezáltal időt és pénzt spórolhatunk vele. Nem beszélve arról, ha a téli időjárás nem túl extrém, akkor a 4 évszakos gumi teljesen kielégítő teljesítést nyújthat. Egyetlen szett elég lesz az év minden szakában.
Amire viszont figyelni kell, hogy a téligumihoz képest gyengébb teljesítményt nyújthat csúszós, havas vagy jeges utak esetében. Emellett mivel egész évben használjuk őket, így általában gyorsabban elhasználódnak, mint a külön téli és nyári szettek.
De akkor mégis melyiket válasszuk?
A döntés alapvetően az éghajlati viszonyoktól, a vezetési szokásoktól és az egyéni igényektől függ. Amennyibe kemény telek vannak ott, ahol élünk, sok hóval és jéggel, akkor egyértelműen szükség lesz a téligumikra. Ha az autót főleg a városba használjuk, ahol nincs annyira nagy fagyveszély, akkor a 4 évszakos is bőven megteszi. Ha azonban sokat vezetünk és hosszabb távokra megyünk, akkor nagyon fontos a maximális biztonság. Ebben az esetben a szezonális gumicserével járunk a legjobban.
Mikor kell cserélni?
Ha végül a szezonális gumik mellett döntünk, akkor fontos tudni néhány dolgot a cseréről. Mindenekelőtt az autósok által valószínűleg már jól ismert 7 fokos szabályt kell ismerni. A nyárigumik anyaga és mintázata télen ugyanis megkeményedik, ezáltal nem alkalmas téli közlekedésre. Ez persze nem azt jelenti, hogy ha egy októberi reggelen 7 fok alá ment a hőmérséklet, akkor azonnal futás a gumiszervizbe. Ez inkább azt jelenti, hogy ha a hőmérséklet tartósan ez alá csökken, akkor már ideje átszereltetni a nyári szettet télire.
Ráadásul a szolgáltatók nagy része már nagyon tele van a téli időszak előtt. Érdemes tehát nemcsak időben cserélni, de előre gondolkodni is. Gyakori, hogy a szervizek csak 1-2 hétre előre tudnak időpontot adni, nem beszélve arról, hogy ha nincs téli szettünk, és újat akarunk venni, előfordulhat, hogy hiány lép fel. Nem érdemes tehát az utolsó pillanatra hagyni a cserét, mire november végén leesik az első hó. Október vége felé már nem lesz annyira meleg, hogy az megviselné a gumikat.
M+S és hópihe? Mit jelentenek ezek a jelzések?
Mindenekelőtt tudni kell, hogy az M+S jelzés önmagában nem lesz elég. Ez a Mud and Snow rövidítése, azaz a sár és a hó jelentése. A kínai gyártók nagy része mindenhol feltünteti ezt a rövidítést, még a nyári gumin is, míg a hópihe szimbólum kizárólag akkor használható, ha az abroncs havon és jégen is teljesít. Éppen ezért érdemes inkább olyan keresni, amin ez is megtalálható.