A modern építészetben egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a hangszigetelésre, főleg városi környezetben, ahol sok a külső zaj, ami jelentősen ronthatja a komfortérzetet. A műanyag ablakok kiváló lehetőséget nyújtanak a zajcsillapításra, bár hozzá kell tenni, hogy nem mindegyik képes erre. Ahogy semmi, úgy ezek sem egyformák, minőség és gyártó függvénye, hogy mennyire szigetelnek jól. Az alábbi írásunkban részletesebben megvizsgáljuk, hogy mennyit számít a megfelelő profil, és mire érdemes figyelni a választás során.
Mi befolyásolja a műanyag ablakok hangszigetelő képességét?
A hangszigetelés mértékére számos dolog hatással van, amiket nem árt figyelembe venni. Ilyen a profil vastagsága és kialakítása, a kamraszám, az üvegezés minősége, a vastagsága, a tömítés minősége, valamint a beépítés precizitása. Ezért sem szabad alábecsülni a minőségi műanyag ablakprofilok szerepét a hangszigetelésben.
A műanyag ablakok profilja kulcsszerepet játszik a zajcsillapításban. A korszerű változatok többrétegű kamrarendszerrel rendelkeznek, amelyek amellett, hogy remekül hőszigetelnek, hangszigetelésben sem utolsók. A 3 vagy 5 kamrás profilok alapvető szintű zajszigetelésre alkalmasak, de nagy forgalmú utak mellett nem feltétlenül lesznek elegendőek. Ezzel szemben a 6 vagy annál több kamrás változatok már lényegesebben jobb védelmet nyújtanak a zaj ellen, különösen, ha megfelelő vastagságú üvegezéssel kombinálják őket.
Az üvegezés szerepe a hangszigetelésben
Az ablakok üvegezése legalább annyira fontos, mint maga a profil. Az alábbi tényezők azonban jelentős hatással lehetnek a szigetelésre. Ilyen a két- és háromrétegű üvegezés, hiszen utóbbi üveg lényegesen jobb zajszigetelést biztosít az otthonunk számára, aminek hatására komfortosabb lesz a belső térben tartózkodni.
A másik, hogy a speciális akusztikai üveg, azaz a vastagabb üveglapok és a különleges zajcsillapító rétegek szintén segíthetnek abban, hogy kevesebb kellemetlen hang jusson be a lakásba a mindennapok során. Végül meg kell említeni a gáz töltéseket is, amelyek további zajcsillapításra alkalmasak.
Miért fontos a megfelelő tömítés és a beépítés?
A tömítések minősége szintén kritikus szerepet játszik abban, hogy az adott nyílászáró profil mennyire szűri meg a zajt. Amennyiben ugyanis nem zár tökéletesen, a zaj akadálytalanul bejuthat a belső terekbe. Az EPDM gumi tömítések kimagasló hangszigetelési tulajdonságokkal rendelkeznek. De ehhez precíz beépítésre is szükség van. A pontatlanul behelyezett ablakok melletti rések és a hibás tömítések csökkenthetik a hangszigetelés hatékonyságát. Nem érdemes tehát megspórolni a szakember árát, mindenképpen olyan céget válasszunk, amelynek megfelelő referenciái vannak erre a munkára.
A hangszigetelés kapcsán fontos, hogy dB-ben, azaz decibelben mérik az erősséget. Egy standard műanyag ablak nagyjából 30-31 dB zajcsillapításra képes. Ezzel szemben a jobb minőségű, többkamrás profilok és az akusztikai üvegezés kombinációjával akár 40-50 dB hangszigetelést is elérhetünk.
Aki tehát olyan helyen él, ahol jelentős a zajterhelés, legyen az főút vagy repülőtér környéke, annak minimum 40 dB zajcsillapításra képes ablakot érdemes választania. A legjobb eredmény elérése érdekében javasolt a 6 vagy annál több kamrával ellátott profil, a háromrétegű, akusztikai üvegezés, az EPDM tömítésekkel felszerelt modell, valamint a precíz szakember mellett döntenie.
Mit kell tudni a hőszigetelésről?
A zajszigetelés és a hőszigetelés szorosan összekapcsolódik egymással, hiszen nem igazán létezik olyan nyílászáró, ami egyikre vagy másikra képes csak. Az egyes ablakprofilok kiváló szigetelési tulajdonsága gondoskodik a helyiségek csekély hőmérsékleti különbségeiről, így kellemes atmoszférát biztosít a lakás belső tere számra. A megbízható tömítések a hideg és a huzat számára sem hagynak esélyt bejutni az otthonunkba.
Fontos, hogy minden nyílászárónak elhelyezkedésüktől és elérhetőségüktől függően teljesen eltérő biztonsági követelményeknek kell, hogy megfeleljenek. Szerencsére ma már a legtöbb gyártó olyan ablakokat és ajtókat készít, amelyek speciális vasalatokkal, üvegekkel, kilincsekkel vannak ellátva, így nem csak a zaj nem hatol át rajtuk, hanem a betörő sem.
A megfelelő műanyag ablakok hatékonyan járulhatnak tehát hozzá a zajszennyezés csökkentéséhez, de az tény, hogy nem mindegy, milyen profilt és milyen üvegezést választunk. A megfelelő kombinációval ugyanis növelhetjük az otthonunk komfortérzetét, ezért nem árt alaposan átgondolni a döntést, mielőtt műanyag nyílászárót cserélünk.