Brutálisan drágultak az ingatlanárak Budapesten.
Budapesten 10 évig kell dolgozni azért, hogy egy 50 négyzetméteres használt lakást tudjon valaki vásárolni. 2015-ben még „csak” 6,3 évet kellett ezért gürizni.
Elszabadultak az ingatlanárak Magyarországon. Jelenleg
sokkal többet kell dolgozni egy lakás megvásárlásáért, mint tíz éve.
„2025 februárjában Budapesten
a havi nettó átlagbér százhúszszorosára, azaz 10 évnyi munkára van szükség
egy 50 négyzetméteres használt lakás megvásárlásához. Ez jóval hosszabb időtávot jelent a 2015-ös szintnél, amikor 6,3 év alatt kijött egy ekkora lakás a fővárosban. 2019-ben pedig 9,3 évnél járt a mutató”
– derült ki az ingatlan.com csütörtöki közleményéből.
Az V. kerület a legdrágább Budapesten, de máshol is kilőttek az ingatlanárak
A fővárosban az V. kerületben a legdrágább lakáshoz jutni. Itt 15,4 évnyi nettó fizetés szükséges egy kisebb lakóingatlan megvásárlásához, miközben 2015-ben még „csak” 11 évet kellett ezért dolgozni.
A külső pesti kerületekben a „legjobb” a helyzet Budapesten, természetesen ennek legfőbb oka a belvárostól számított nagy távolság. Csepelen 6,6 évet kell dolgozni egy 50 négyzetméteres ingatlan megvásárlásáért.
Drámai a helyzet Debrecenben,
ahol már 10,4 évnyi havi megyei nettó átlagkereset kell egy lakáshoz. 2015-ben még „csak” 6,3 évet kellett egy ugyanilyen ingatlanért dolgozni.
Javult ugyanakkor a helyzet Győrben, ott már „csak” 7 évet kell dolgozni egy lakásért, 2015-ben még 7,3 évet kellett.
Ebből a szempontból Salgótarján és Békéscsaba lakáskeresői vannak a legkönnyebb helyzetben. Előbbiben 3,4 évre jutó, utóbbiban 4,8 évnyi nettó kereset szüksége egy 50 négyzetméteres használt lakás megvásárlásához.
A valóság ennél is drámaibb
Azt az elemzés is hangsúlyozza, hogy a valóságban
ennél nagyjából háromszor hosszabb időkkel érdemes számolni,
mivel reálisan maximum a keresete harmadát tudja valaki félretenni későbbi lakásvásárlásra.
„Ezt viszont a lakásvásárlók nem szívesen kockáztatják meg, és a legtöbben nem szeretnének több évtizedig spórolni, ezért inkább lakáshitelt vesznek fel. Jelenleg nagyságrendileg minden második lakásvásárlás hitel felvételével történik, a nagyobb városokban ez az arány még magasabb.”
– jelentette ki Balogh László, a szakportál elemzője.